Katedra molekulárnej biológie
Okruhy otázok prijímacieho konania na študijné programy magisterského štúdia v programoch – Molekulárna biológia a Biotechnológie 2024-2025
Témy Bc. prác pre akademický rok 2024-2025
30 rokov Katedry molekulárnej biológie a 50 rokov technológie rekombinantnej DNA
- Zbornik_konferencie_30._rokov_Katedry_molekularnej_biologie_a_50._rokov_technologie_rekombinantnej_DNA.pdfK príležitosti 30. výročia založenia Katedry molekulárnej biológie sa konala odborná konferencia
O KATEDRE
Katedra sa zaoberá výskumom v oblasti molekulárnej biológie. Zároveň zabezpečuje výuku v balárskom, magisterskom a doktoradskom stupni štúdia. V bakalárskom stupni študijného programu Biológia zabezpečuje výučbu základných predmetov z oblasti Molekulárnej biológie a Biotechnológií. Výučba týchto predmetov prebieha formou prednášok ako aj formou praktických cvičení, pri ktorých sa všetci študenti druhého ročníka bakalárskeho stupňa programu Biológia majú možnosť oboznámiť so základnými technikami práce s nukleovými kyselinami a proteínmi ako aj metódami prípravy rekombinantných DNA.
Hlavnou časťou magisterského štúdia je vypracovanie diplomovej práce, preto najväčší dôraz a priestor počas štúdia je venovaný práve vypracovaniu experimentálnej časti práce. Pracovné skupiny Katedry molekulárnej biológie sa venujú viacerým projektom z rôznych oblastí molekulárnej biológie mikroorganizmov a človeka, na ktorých sa výraznou mierou podieľajú práve študenti magisterského stupňa svojimi diplomovými prácami. Katedra má však aj vskutku dobré, dlhoročné vzťahy s mnohými pracovnými skupinami iných pracovísk najmä viacerých ústavov Slovenskej akadémie vied (ÚMB, VÚ, ÚMFG, ÚEO...), na ktorých každoročne vypracujú a následne úspešne obhája svoju prácu mnohí študenti katedry. Takéto prepojenie medzi Univerzitou a viacerými externými, v súčasnosti aj súkromnými, pracoviskami je dobrým predpokladom pre následnú úspešnú integráciu absolventov katedry do praxe.
Vedecká činnosť pracovníkov obidvoch hlavných skupín katedry je podporená existenciou špecializovaných Laboratórií Genomiky a Bioinformatiky a Laboratória Fermentácií a Génovej expresie vybavených viacerými unikátnymi prístrojmi a zariadeniami určenými pre pokročilé metódy v oblasti analýzy DNA a biotechnológií.
Skupina Prof. Turňu, ktorá sa zaoberá molekulárnou biológiou prokaryotov, je zameraná na štúdium regulácie expresie génov, identifikáciu mikroorganizmov pomocou DNA typizačných metód, prípravu nových klonovacích systémov, rekombinatných proteínov a biologicky aktívnych látok s ich využitím v oblasti farmaceutických a potravinárskych biotechnológií.
Laboratórium genetiky človeka, v spolupráci s Laboratóriom genetiky Molekulárno-medicínského centra SAV, rieši s využitím najmodernejších metód analýzy DNA spoločné výskumné projekty zamerané na viaceré oblasti genetiky človeka. V deväťdesiatych rokoch bolo toto pracovisko prvým v rámci republiky, na ktorom boli zavedené a využívané metódy identifikácie osôb pomocou DNA analýzy pre kriminalistické účely, vďaka ktorým bol v tom čase na základe DNA usvedčený prvý vrah a neskôr odhalený aj bratislavský masový vrah. V súčasnosti sa laboratórium zameriava najmä na štúdium molekulárnych mechanizmov patogenézy viacerých monogénne podmienených (cystická fibróza, hemofília, fenylketonúria, alkaptonúria, Huntingtonova chorea, strata zraku a sluchu, svalové dystrofie a mnohé iné...) ako aj komplexných (parkinsonizmus, epilepsia, mentálne retardácie...) ochorení s cieľom identifikácie kľúčových génov a mutácií zohrávajúcich úlohu v etiológii týchto ochorení. S využitím pokročilých genomických, biochemických a bunkových prístupov sú v rámci laboratória okrem rozvoja diagnostických postupov skúmané aj genetické faktory ovplyvňujúce závažnosť a priebeh ochorenia, ako aj odpoveď na liečbu v snahe o vylepšenie terapeutických postupov prístupom individuálnej, personalizovanej medicíny.