Za tajomstvami rastlín
Pre stredné školy a verejnosť ponúkame popularizačné prednášky z botaniky v dvoch formách:
1) priamo na Vašej škole alebo akcii v rámci Bratislavy (mimo Bratislavy dohodou)
2) na Prírodovedeckej fakulte: prvou časťou programu je prednáška a druhou komentovaná prehliadka Botanickej záhrady UK.
- iba medzi 1. 4. a 31. 10., keď je otvorená botanická záhrada
- možnosť obeda v Družba Cantina
Témy prednášok:
Čo je rastlina
V minulosti mali ľudia jasno v tom, čo je rastlina a čo živočích. Dnes to však až také jasné nie je. Typické vlastnosti rastlín majú aj niektoré iné organizmy. Vedeli ste napríklad, že existuje fotosyntetizujúci morský slimák a že niektoré riasy sú príbuznejšie malárii ako suchozemským rastlinám? V prednáške sa dozviete, ktoré organizmy teda môžeme považovať za rastliny a ktoré už nie a prečo sú rastliny také dôležité.
Domestikácia rastlín
Domestikácia rastlín sa začala pred viac ako 10 000 rokmi a odvtedy nám zabezpečila nespočetné zdroje živín, materiálov, ale aj potešenia zmyslov. Pozrieme sa na to, ako ľudia začali pestovať a šľachtiť rastliny, ale aj z trochu iného pohľadu - aká bola evolučná stratégia rastlín, ktoré si zabezpečili opateru a pomoc pri rozmnožovaní od človeka? Ako rastliny ovplyvnili našu kultúru a históriu a kto koho teda vlastne skrotil?
Fantastický svet húb
Huby boli ešte v minulom storočí považované za rastliny, no v skutočnosti majú oveľa bližšie živočíchom. Sú fascinujúcou životnou formou, ktorá šla v evolúcii vlastnou cestou a bez nich by neexistoval život na Zemi ako ho poznáme. Dokážu s inými organizmami spolupracovať a vytvárať komplikované siete, ale aj ich kontrolovať a vytvárať scény ako z hororu. Produkujú množstvo chemických látok, z ktorých niektoré dokážu ovplyvňovať aj naše vnímanie.
Ako sa rastliny naučili zvádzať
Pri rozmnožovaní ide väčšinou o jedno: dostať samčie pohlavné bunky k samičím. Stratégia, ako to dosiahnuť, môže zahŕňať imponovanie samičke, ako to vidíme napríklad u pávov. U rastlín prenos pohlavných buniek kedysi zabezpečovala voda, no po tom, čo sa dostali na súš, sa všetko zmenilo. Keďže sa nemôžu presúvať, potrebujú s týmto prenosom pomoc. Tak vznikol "páví chvost" rastlín - kvet. Nie je však určený na imponovanie vlastnému druhu, ale niekomu úplne inému - opeľovačom. V prednáške sa dozviete viac o tomto fascinujúcom vzťahu medzi (prevažne) hmyzom a rastlinami, ktorý sa vyvíjal milióny rokov a viedol k úžasnej rozmanitosti farieb a tvarov kvetov.
Farby rastlín
Prečo sú rastliny zelené a prečo sú ich kvety farebné? V tejto prednáške budeme otázku "prečo" opakovať niekoľkokrát, až sa dostaneme k zaujímavým odpovediam o tom, ako by mohli vyzerať rastliny na planétach obiehajúcich iné hviezdy a prečo neexistujú modré ruže.
Pohyby rastlín a húb
Rastliny a huby nie sú príliš známe tým, že by sa hýbali. Hýbu sa väčšinou iba tým, ako rastú. Existujú však mnohé výnimky: niektoré rastliny vystreľujú peľ, výtrusy či semená, iné zasa prudko zatvárajú listy. Huby tiež nezaostávajú v schopnosti vystreľovať nielen výtrusy, ale aj celé plodnice. Táto prednáška vám pomôže pochopiť, ako fungujú tieto pohyby bez svalov.
Rastliny vo vesmíre
Len nedávno sme mali možnosť zažiť lockdown, pri ktorom si niektorí mohli pripadať izolovaní ako kozmonauti na vesmírnej stanici. V prednáške si povieme, ako vplývajú rastliny na psychiku kozmonautov, ale aj našu, ako sa pestujú na vesmírnych staniciach a ako na nich vplýva stav beztiaže. Zamyslíme sa nad tým, či budeme niekedy pestovať rastliny na Marse alebo na Mesiaci, ale aj nad tým, ako by mohli vyzerať rastliny na iných planétach.
Vnímanie rastlín
Rastliny sú úplne odlišnou životnou formou od nás. Oveľa jednoduchšie sa predstavuje, aké by to mohlo byť, byť mačkou alebo vtákom. Aké to však je, byť rozložitým dubom či nenápadnou fialkou? Vnímajú vôbec rastliny svoje okolie? Dokážu si pamätať a plánovať? V tejto prednáške sa pokúsime odpovedať na tieto otázky z fascinujúceho sveta zmyslov rastlín a ich vnímania sveta, ktoré je v ničom podobné, no v niečom úplne iné, ako to naše.
Psychoaktívne rastliny
Rastliny dokážu produkovať látky, ktoré ovplyvňujú prenos signálov v nervovej sústave človeka. Takéto rastliny nazývame psychoaktívne. Môžu mať rôzne účinky od stimulujúcich cez utlmujúce až po halucinogénne. Patria medzi ne tie, ktoré poznáme ako drogy, ale aj tie, ktoré užívame bežne, ako káva alebo čaj. V prednáške sa dozviete viac o týchto rastlinách a o tom, ako na nás pôsobia.
Zmeny klímy - za čo všetko môžu rastliny?
Klimatické zmeny prebiehali v celej histórii našej planéty. Raz teplejšie, raz chladnejšie, od zelenej Antarktídy po ľadovce pokrývajúce veľkú časť kontinentov. Prekvapivo významnú úlohu v týchto procesoch mali aj rastliny, a majú doteraz. V prednáške sa na klimatické zmeny pozrieme komplexným pohľad z hľadiska histórie Zeme a evolúcie rastlín a tým odhalíme aj ich (a našu) úlohu v tej súčasne prebiehajúcej.
V prípade záujmu kontaktujte eva.zahradnikovauniba.sk