Mikrobiológia a virológia
Študijný plán [denná forma] [externá forma]
Vyučujúci [denná forma] [externá forma]
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
(s uvedením funkcie a kontaktu).
prof. RNDr. Helena Bujdáková, CSc. funkčné miesto profesor [portál VŠ]
Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:
doc. RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. [portál VŠ]
doc. RNDr. Miroslava Šupolíková, PhD. [portál VŠ]
Profil absolventa
Profil absolventa a ciele vzdelávania
Biológ špecialista – mikrobiológie a virológie má široké spektrum znalostí zo všetkých oblastí biologických vedných disciplín, z chemických vedných odborov a v rámci širšieho vedného základu tiež z matematiky, fyziky a hraničných vedných disciplín. Ovláda špeciálne metódy vybraných vedných odborov a ich aplikáciu do rôznych oblastí biologického výskumu, má dôkladné znalosti o štruktúre a vlastnostiach živých systémov, dokáže modelovať biologické procesy a poznatky prakticky využívať v rôznych oblastiach spoločenskej praxe. Absolventi odboru mikrobiológia a virológia (3.stupeň) majú znalosti z vybraných užšie zameraných biologických vedných disciplín, ako sú: virológia, molekulárna biológia, imunológia, mikrobiológia, biotechnológie, majú poznatky z viacerých hraničných vedných disciplín a dokážu ich využívať pri riešení praktických úloh. Súčasťou vzdelávania v treťom stupni bude aj ponuka kurzov rozvoja osobnosti, manažérskych zručností a kompetencií.
Absolvent získa praktické schopnosti a zručnosti, a to
- používať a rozvíjať metódy virologických, mikrobiologických, biochemických a molekulárno-biologických disciplín;
- pracovať s prístrojmi a materiálom používaným v základnom a aplikovanom virologickom, mikrobiologickom a molekulárno-biologickom výskume;
- analyzovať údaje získané v experimentálnom výskume
- na základe získaných údajov a s využitím domácej a zahraničnej vedeckej literatúry dokážu napísať vedecký projekt
- viesť vedecký tím a pracovať vo vedúcich funkciách.
Absolventi PhD. programu Mikrobiológia a virológia nachádzajú uplatnenie v rôznych pozíciách v zdravotníctve, v diagnostických laboratóriách, farmaceutických firmách, v ústavoch Slovenskej akadémie vied, v orgánoch štátnej správy a samosprávy (Úrad verejného zdravotníctva, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Štátne zdravotné ústavy, Štátny veterinárny a potravinový ústav a pod.), na rôznych pozíciách zameraných na tvorbu a ochranu životného prostredia, vo firmách obchodujúcich s chemikáliami a laboratórnym materiálom a na ministerstvách, v potravinárskej a priemyselnej mikrobiológii (Laboratórium potravinárskej mikrobiológie, Laboratórium špeciálnej mikrobiológie, Národné referenčné laboratórium salmonellóz, Národné referenčné laboratórium chorôb hydiny) ako aj na ministerstvách a orgánoch Európskej komisie.
Medzi ďalšie povolania patria: laboratórny diagnostik, mikrobiologický laborant, klinický mikrobiológ, mikrobiológ pitných a odpadových vôd, mikrobiológ životného prostredia, mikrobiológ regionálnych podnikov a prevádzok, odborný pracovník pre oddelenie výroby vakcín, výskumný a vývojový pracovník v oblasti mikrobiológie, výskumný a vývojový pracovník v oblasti virológie, laborant biochemik.
Uplatniteľnosť v praxi
Absolventi št. programu môžu hľadať uplatnenie v širokom rozpätí pracovísk s mikrobiologickým, virologickým, molekulárno-biologickým a imunologickým zameraním vo výskumných kolektívoch i v samostatnej práci s výskumno-technickým zameraním (SAV, vysoké školy, rezorty zdravotníctva, veterinárnej medicíny, poľnohospodárstva a lesníctva, potravinárskeho priemyslu, životného prostredia a pod.). Absolventi mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK v PhD programe ovládajú široké spektrum vedeckých metód používaných v mikrobiologickom, virologickom a molekulárno-biologickom výskume, ktoré sú schopní tvorivo aplikovať vo svojej práci a prispievať tak k rozvoju vedeckého poznania. Majú predpoklady pre úspešné uplatnenie vo vedení tímov v širokom spektre vedeckých a výskumných inštitúcií zameraných na environmentálne, medicínske, veterinárne alebo farmaceutické vedy, sú odborne pripravení tvorivo pracovať vo vedeckých ústavoch SAV, na rôznych stupňoch výskumu a riadenia rezortov životného prostredia, pôdohospodárstva, potravinárskeho priemyslu alebo zdravotníctva, ako aj na univerzitách, a v inštitúciách na ochranu prírody.
Absolventi nachádzajú uplatnenie aj na všetkých univerzitách s prírodovedným, pedagogickým a lekárskym zameraním, ale aj v špeciálnom výskume rezortu Ministerstva vnútra SR. Absolventi sa uplatňujú aj ako vedúci pracovníci na pracoviskách rezortov zdravotníctva (diagnostické laboratóriá, molekulárno-biologické, biochemické). Absolventi mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK sa vyznačujú vysokou úspešnosťou v získavaní post doktorandských pozícií v špičkových domácich i zahraničných vedecko-výskumných inštitúciách verejného i súkromného sektora a majú tiež vynikajúce vyhliadky zamestnať sa v malých a stredných podnikoch zameraných na aplikovaný, ale aj základný výskum v oblasti biotechnológií, genetiky, mikrobiológie, molekulárnej biológie a virológie.
Podmienky úspešného absolvovania štúdia
Podmienky absolvovania:
Podmienky pre podanie žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce
Podmienky úspešného absolvovania štúdia
a miminálne publikačné kritériá doktorandov
pre podanie žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce.
Publikovanie (alebo doklad o akceptovaní práce pre publikovanie) 2 prác registrovaných v Current Contents alebo databázach WOS a SCOPUS, pričom na jednej z predložených prác musí byť doktorand prvým autorom. Zároveň predložené práce musia spĺňať kritérium zaradenia Q1-Q3 (JCR) s minimálnym JIF (journal impact factor) 1,0. Tieto práce by mali priamo súvisieť s predloženou dizertačnou prácou.