Mladí vedci vyvinuli náhradu pľúcnej ventilácie

27.03.2020, zdroj: Tlačová správa z projektu

Po tom, ako sa kríza so závažným ochorením SARS-CoV-2 na území Talianska vymkla kontrole a zistil sa akútny nedostatok zdravotníckych pomôcok udržiavajúcich pacientov pri živote vďaka mimotelovému obehu a podpore pľúcnej ventilácie, sme sa rozhodli začiatkom marca pomôcť v rámci našich najlepších aktuálnych možností a vedomostí expresným vyvinutím lacnej, regulovateľnej a široko kompatibilnej pľúcnej ventilácie. Na základe informácií z Talianska a Španielska je možné predpokladať, že v prípade nepriaznivého vývoja pandémie koronavírusu spôsobujúceho ochorenie SARS-CoV-2 nebude ani na Slovensku dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu (ÚPV). Rozhodnúť, kto dostane šancu prežiť a kto nie, predstavuje najťažšie a psychicky najviac devastujúce rozhodnutie v živote lekára. Nami vyvinutá jednoduchá náhrada ÚPV predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden "štandardný" prístroj. Bežné ventilácie s cenami niekoľko desiatok tisíc eur majú v krízovom stave obmedzené možnosti avšak nami vyvinuté zariadenie s názvom Q-vent má konštrukčnú cenu približne 80€ a je kompatibilné s rôznymi bežnými nemocničnými pomôckami, pričom máme kapacitu vyrobiť denne 15 kusov. Zariadenie bolo vyvinuté doktorandami Mgr. Samuelom Furkom a Mgr. Danielom Furkom z katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v spolupráci s medikom a asistentom na anesteziológií Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie JUDr. MUDr. Patrikom Palackom MBA. MPh. Phd. LL.M., z Národného Onkologického ústavu. Našim cieľom je čo možno najrýchlejšie pomôcť v krízových situáciách pacientom a doktorom, ktorí nemajú aktuálne prístup ku klasickej pľúcnej ventilácii. Vývoj prístroja bol vykonaný v expresnom termíne, celé týždne sa pracovalo denne dňom aj nocou, pričom počas tejto doby vznikli spolu 3 rôzne prototypy. V pondelok 23.03.2020 sa nám po náročnej ceste však podarilo úspešne otestovať v 6 hodinovej prevádzke finálnu verziu, ktorá sa k dnešnému dňu testuje v simulovanom zaťažení a bezprostredne po tomto kroku sú začiatkom ďalšieho týždňa plánované testy v reálnom prostredí. Po týchto testoch veríme, že sa nám podarí naše zariadenie na základe klinického pozorovania vylepšiť a poznatky zužitkujeme v novej generácií zariadenia. Zároveň zostavujeme pracovnú skupinu, ktorá zariadenia pomôže nasadiť pre pomoc v Taliansku a Španielsku. V prípade úspechu, by bol tento krok pre Slovensko ale aj ostatné krajiny v núdzi obrovský benefit. Dúfame, že vďaka zariadeniu sa podarí zachrániť čím viac pacientov. K dnešnému dňu na zariadeniach pre núdzové riešenia v zdravotníctve a jeho podpore pracuje v SR ale aj v zahraničí množstvo špičkových tímov ale aj nadšencov, čo ako odborníci oceňujeme a dúfame, že aj vďaka nim túto krízu ustojíme.

Edit správy:

Dňa 27.3.2019 bol prístroj otestovaný na ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania lekárskej fakulty UK v Bratislave v zastúpení Mgr. Heleny Svobodovej Phd, výsledky potvrdili použiteľnosť zariadenia.

Poznámky z rozhovorov:

“Predsa len sme v tom všetci spolu, hodiny nám už odbili a nie je preto čas nazvyš, každá myšlienka a pomoc je cesta ako to spolu zvládneme “ (Daniel Furka, Doktorand kat. fyzikálnej a teoretickej chémie PriF UK)

“Ako vedci nepracujeme pre osobné blaho, ale pre generácie, ktoré prídu po nás“ (Samuel Furka, Doktorand katedra fyzikálnej a teoretickej chémie PriF UK)

“Toto ochorenie, okrem toho, že spôsobilo veľa utrpenia, prinieslo aj jedno pozitívum a to spojenie špičkových vedcov, lekárov, študentov a celej verejnosti pre spoločné dobro.  “ (Dalibor Gallik, Medik a asistent na anesteziológií )

“Rozhodnúť, kto dostane šancu prežiť a kto nie, predstavuje najťažšie a psychicky najviac devastujúce rozhodnutie v živote lekára.“ (Patrik Palacka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie NOÚ)

Kontakt:  Mgr. Daniel Furka, furka2uniba.skfurkadanielgmail.com


27.03.2020 televízia TA3, priebežné vysielanie v hlavnom rade

27.03.2020  slovenský rozhlas, RTVS

https://www.teraz.sk/najnovsie/mladi-vedci-vyvinuli-nahradu-plucnej/456119-clanok.html

https://www.cas.sk/clanok/963109/mladi-slovenski-vedci-vyvinuli-nahradu-plucnej-ventilacie-jej-konstrukcia-stoji-80-eur/

https://www.dnes24.sk/takto-vyzera-umela-plucna-ventilacia-maju-ju-na-svedomi-slovenski-doktorandi-foto-357781

https://www.etrend.sk/technologie/slovenski-vedci-vyvinuli-nahradu-plucnej-ventilacie-pomoct-ma-v-case-nudze.html

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/bratia-furkovci-zostrojili-nahradu-plucnej-ventilacie-pristroj-moze-pomoct-chorym-na-covid-19

frenews24h.com/le-test-attend-le-remplacement-de-la-ventilation-pulmonaire-si-cela-se-passe-bien-il-commencera-a-produire-lundi-homme-science-et-technologie/
 
https://parameter.sk/szlovak-egyetemista-sracok-80-eurobol-osszedobtak-egy-bevetheto-lelegeztetogepet2eGL2wXQOsCVuPbY

https://korkep.sk/cikkek/belfold/2020/03/28/fiatal-szlovak-tudosok-kifejlesztettek-a-mesterseges-tudoventilator-alternativajat/amp/

https://spectator.sme.sk/g/155453/alternative-lung-ventilation-designed-in-slovakia

https://world-news-monitor.com/environment/2020/03/30/slovaks-developed-an-alternative-to-lung-ventilation/

https://in.mobile.reuters.com/news/picture/czech-team-use-easily-available-parts-to-idINKBN21L1Z8

https://sarm.pluska.sk/pribehy/pavol-cekan-sokuje-aj-vedcov-svetoveho-mena-zniesol-hejt-co-frustruje-jeho

Pľúcny ventilátor mladých slovenských vedcov sa už vyrába sériovo
27.04.2020 teraz.sk
Bratislava 27. apríla (TASR) - Alternatívny objemovo regulovaný prenosný pľúcny ventilátor Q-vent, ktorý skonštruovali mladí slovenskí vedci, sa už vyrába sériovo. Pľúcny ventilátor, zabezpečujúci tzv. bridging ventiláciu v podmienkach, v ktorých nie je možné využiť profesionálne zariadenie, vytvorili doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Samuel Furka a Daniel Furka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie Národného onkologického ústavu Patrik Palacka a študent Lekárskej fakulty UK Dalibor Gallik.

Pľúcny ventilátor: od vzniku po sériovú výrobu

Video

Video https://www.facebook.com/103556969720395/posts/2870039719738759/

Video https://www.facebook.com/minedu.sk/videos/534932520732676/

VideoFotogaléria