Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Biochémia

Študijný plán  [denná forma]   [externá forma]

Vyučujúci     [denná forma]  [externá forma]

Odborová komisia  [.xls]   [.pdf

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

prof. RNDr. Jozef Nosek, DrSc. funkčné miesto profesor,  [portál VŠ]

 

Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:

prof. RNDr. Katarína Mikušová, DrSc.  [portál VŠ]

doc. RNDr. Jana Korduláková, PhD.  [portál VŠ]

prof. RNDr. Anton Horváth, CSc.   [portál VŠ]

doc. Mgr. Peter Polčic, PhD.   [portál VŠ]  

Profil absolventa

Absolvent tretieho stupňa štúdia programu biochémia je schopný samostatne alebo ako člen tímu riešiť problémy v oblasti analýzy štruktúry a funkcie biologických a biologicky-významných molekúl, ako aj procesov spojených s ich premenou v živých organizmoch. Počas štúdia získal teoretické znalosti a praktické skúsenosti vo vednom odbore biochémia a príbuzných vedných disciplínach. Vzhľadom na to, že kľúčovým prvkom vzdelávania a odbornej prípravy v tomto stupni štúdia sú vlastné vedecko-výskumné aktivity doktorandov (vyhľadávanie a spracovávanie vedeckej literatúry, zvládnutie moderných experimentálnych metód a techník, ovládanie laboratórnych prístrojov a zariadení v biochemickom laboratóriu, samostatná experimentálna práca, získavanie a analýza vlastných experimentálnych dát, prezentácia a komunikácia dosiahnutých výsledkov), absolvent je schopný realizovať vedecký výskum, dokáže formulovať a riešiť vedecké problémy, kriticky hodnotiť získané riešenia a prezentovať dosiahnuté výsledky. Absolvent ovláda chemické, biologické a biomedicínske metódy vedecko-výskumnej práce, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, ako aj zásady vedecko-pedagogickej činnosti. Tieto skúsenosti mu po skončení umožňujú riadiť tímy pracovníkov v tejto oblasti, samostatne viesť výskumné projekty a prevziať zodpovednosť za komplexné riešenia.

Absolventi doktorandského programu Biochémia sú spôsobilí vykonávať profesiu biochemika, vedecko-výskumného, pedagogického a riadiaceho pracovníka v oblasti biochémie, biotechnológiách a biomedicínskom výskume v širokom rozpätí povolaní na pracoviskách v rámci Slovenskej akadémie vied, vysokých škôl, rezortu zdravotníctva, poľnohospodárstva a lesníctva, potravinárskeho, chemického a farmaceutického priemyslu, životného  prostredia, vo firmách obchodujúcich s chemikáliami a laboratórnym materiálom a podobne.  Vzhľadom k medziodborovej povahe odboru a širokým znalostiam absolvent sa môže bez problémov uplatniť ako chemik v iných profesiách a ako biológ tam, kde sa vyžaduje exaktný prístup a laboratórne zručnosti. Je kvalifikovaný na priamy výkon povolania a to napríklad ako:
- pracovník vo výskume v biochémii, biotechnológiách a biomedicínskom výskume,
- biochemik v prevádzkových a vývojových laboratóriách v potravinárskom, farmaceutickom a biotechnologickom priemysle, v poľnohospodárskych a veterinárnych zariadeniach,
- biochemik vo firmách obchodujúcich s farmaceutickými, potravinárskymi, agrotechnickými a biotechnologickými produktmi.

Uplatniteľnosť

Podľa štatistických údajov MŠ SR o uplatnení absolventov stredných a vysokých škôl z roku 2019 pre absolventov študijných programov chémia a biochémia na Prírodovedeckej fakulte UK je 71% študentov zamestnaných vo svojom odbore, 4% pracujú na dohodu a 25% pokračuje v štúdiu. Pre uplatnenie absolventov v zamestnaní sú uvedené 3 top odvetvia: zdravotníctvo a sociálne služby (44%), odborné, vedecké a technické činnosti (25%) a priemyselná výroba (13%). Ekonomicky aktívnych absolventov bolo 0% nezamestnaných a nájsť si prácu na trvalý pracovný pomer trvalo 23 dní. Biochémia je moderný neustále sa rozvíjajúci interdisciplinárny odbor, ktorého výsledky sú dôležité nielen v oblasti chémie a biológie. Keďže biochémia je dnes najprudšie sa rozvíjajúcou časťou chémie a biológie a budúcnosť technológie sa všeobecne vidí v biotechnológiách, naša ekonomika bude schopná absorbovať neobmedzený počet absolventov. Vývoj odboru je úzko spojený  s odvetviami, ktoré sa nachádzajú v primárnej sfére záujmu vedecko-technického rozvoja ako sú zdravotníctvo, výživa a biotechnológie.


Minimálne publikačné kritéria

Autorstvo, resp. spoluautorstvo, minimálne jednej experimentálnej publikácie týkajúcej sa cieľov projektu dizertačnej práce uverejnenej, resp. akceptovanej vo vedeckom časopise, ktorý je podľa Journal Citations Reports (JCR) evidovaný v rozmedzí kvartilov Q1-Q3.