Projekt LIFE-IP NATURA 2000 SVK

 

Projekt LIFE-IP NATURA 2000 SVK (LIFE19 IPE/SK/000003) je financovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci programu LIFE a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR.

Názov projektu: Úloha siete Natura 2000 a manažment vybraných prioritných biotopov v integrovanej ochrane krajiny v Slovenskej republike

Akronym: LIFE-IP NATURA 2000 SVK

Kód projektu: LIFE19 IPE/SK/000003

https://www.prirodaprevsetkych.sk/

Koordinujúci prijímateľ: Ministerstvo životného prostredia SR

Pridružení prijímatelia: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej, WWF Slovensko, Národné lesnícke centrum, DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. a Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Trvanie projektu: 01.01.2021 – 31.12.2030

Maximálny rozpočet projektu: 16 622 242,00 EUR

Maximálna výška finančnej podpory EÚ: 9 973 345,00 EUR

Opis a ciele projektu:  Projekt LIFE IP – Natura 2000 SVK je zameraný na implementáciu Prioritného akčného rámca pre sústavu Natura 2000 v Slovenskej republike na roky 2021-2027 (ďalej PAF). Predstavuje tiež integrovaný prístup ku ochrane krajiny na Slovensku.

Prioritný akčný rámec (PAF) je viacročný strategický plánovací nástroj, ktorého cieľom je poskytnúť komplexný prehľad opatrení a zdrojov financovania potrebných na podporu ochrany celoeurópskej sústavy Natura 2000 a súvisiacej zelenej infraštruktúry. Je zameraný na identifikáciu aktivít, ktoré priamo súvisia s konkrétnymi ochrannými opatreniami vytvorenými pre lokality sústavy Natura 2000 tak, aby sa na úrovni lokalít dosiahli ciele ochrany tých druhov a typov biotopov, pre ktoré boli dané lokality označené za chránené.

Hlavným cieľom Integrovaného projektu LIFE je implementácia PAF pre sústavu Natura 2000 v Slovenskej republike na roky 2021-2027, v zmysle článku 8 smernice o biotopoch 92/43/EHS. Tento cieľ umožní dosiahnuť cieľ 1 stratégie EÚ v oblasti biodiverzity a všeobecné ciele smerníc EÚ o biotopoch a vtákoch, pokiaľ ide o prínos k zlepšeniu stavu ochrany niektorých konkrétnych a prioritných druhov a typov biotopov, a môže zahŕňať aj širšie činnosti v oblasti zelenej infraštruktúry, ktoré prispievajú k lepšej koherencii sústavy Natura 2000 v širšom a cezhraničnom kontexte.

Celý projekt prebieha v týchto pilotných oblastiach:

Rašeliniská severnej a strednej časti Slovenska: Pestrosť biotopov v tejto oblasti je vysoká, okrem rašelinísk a lesov sa tu nachádzajú aj biotopy lúk a pasienkov. V týchto oblastiach sa bude kosiť, odstraňovať krov či mulčovať biomasa aby sa zabezpečil najlepší prístup k manažmentu biotopov rašelinísk. Cieľom plánovanej hlbšej diskusie s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov bude zaistiť dlhodobú udržateľnosť území.

Záhorie: Častými záplavami vznikli nivné trávnaté ekosystémy, ktoré sú v tejto oblasti najcennejším krajinným prvkom. Nemenej významné sú lužné lesy pri vodných tokoch, najmä pri rieke Morava. Aktivity projektu sa preto budú sústreďovať na zavádzanie agrolesníckych systémov, odstránia sa kry a dreviny, budú sa vytvárať trávnaté plochy určené na spásanie. Vodohospodárske aktivity budú zahŕňať obnovu pobrežných oblastí a opätovné pripojenie vybraných riečnych meandrov.

Muránska planina: Ide o veľmi rôznorodú a druhovo bohatú oblasť. Najviac zastúpené sú lesné oblasti a trávnaté porasty, v menšej časti vodné a pobrežné ekosystémy. Aktivity budú zamerané na zlepšovanie podmienok prostredia pre tetrova hlucháňa, teda zníženie hustoty lesného porastu, zníženie hustoty poľovnej zveri a iné. Ďalšou aktivitou bude obnova a starostlivosť o polo-prírodné trávne plochy.

Latorica: Predstavuje mozaiku lužných lesov, mokradí, mŕtvych ramien a lužných lúk a naplavenín riek Latorica a Bodrog. Vyskytuje sa tu 16 biotopov európskeho významu s množstvom vzácnych živočíšnych aj rastlinných druhov. V tejto lokalite sa preto budú obnovovať trávnaté plochy prostredníctvom výrubu a odlesňovania. Významná bude tiež výstavba prívodnej infraštruktúry a budovanie kanálu na prívod vody do mŕtveho ramena Tajba, na rieke Bodrog.

Poľana: Pre Poľanu je typická vysoká rozmanitosť rastlinných aj živočíšnych druhov. Nachádza sa tu 15 biotopov európskeho významu. Najväčšie zastúpenie majú horské kosné lúky, prechodné rašeliniská, trasoviská, rôzne typy lesného porastu v južnej oblasti hojne obhospodarované lúky, pasienky, staré ovocné sady a orné polia. Projektové aktivity v tejto lokalite budú zahŕňať obnovu horských lúk a manažment mladších. V dotknutých oblastiach je dôležité zlepšiť prostredie a stavv ochrany hlucháňa hôrneho, ako aj endemického druhu ľanolistníka bezlistencového (Thesium ebracteatum).

Web stránka: https://www.prirodaprevsetkych.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/prirodaprevsetkych