Pôdna ekofyziológia
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
(s uvedením funkcie a kontaktu).
prof. RNDr. Pavel Dlapa, PhD. funkčné miesto profesor, [portál VŠ]
Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:
prof. RNDr. Alexandra Šimonovičová, PhD. [portál VŠ]
doc. Mgr. Ivan Šimkovic, PhD. [portál VŠ]
Profil absolventa
Profil absolventa a ciele vzdelávania
Absolvent študijného programu Pôdna ekofyziológia získa vzdelanie druhého stupňa so zameraním na modernú procesovo orientovanú pedológiu, ktorá je tradičnou súčasťou geologických a geografických vied v rámci odboru Vedy o Zemi. Absolvent disponuje rozsiahlymi odbornými a metodologickými vedomosťami z rôznych oblastí pedológie, medzi ktoré patrí pôdna chémia, pôdna fyzika, pôdna mikrobiológia a tiež je schopný hodnotiť vzťahy a interakcie v systéme pôda-rastlina. Absolvent má rozsiahle vedomosti o moderných metódach štúdia fyzikálnych, chemických a biologických vlastností a procesov v pôdach. Získané poznatky vie tvorivo a samostatne aplikovať pri riešení praktických alebo vedeckých problémov spojených s pôdami.
Absolvent vie riešiť metodické problémy hodnotenia pôdnych vlastností vo vzťahu k optimálnemu využívaniu pôd a navrhovať a realizovať riešenia problémov spojených s kontaminovanými a inak degradovanými pôdami. Absolvent je schopný vytvárať geopriestorové dáta prostredníctvom terénneho mapovania pôdnych a vegetačných pomerov a tiež využívať a aplikovať existujúce geopriestorové dáta, ktoré sú súčasťou informačného systému o pôde. Je schopný realizovať terénny a laboratórny výskum patriaci do rôznych oblastí pedológie a pôdnej ekofyziológie a koordinovať projektové práce s rôznymi úrovňami zložitosti a komplexnosti.
Absolvent vie s vysokým stupňom samostatnosti riešiť vedecké a praktické problémy spojené s adaptáciou systému pôda-rastlina na meniace sa podmienky prostredia. Preukazuje schopnosť pracovať efektívne ako jednotlivec, člen alebo vedúci tímu. Disponuje inovatívnym myslením a je schopný na vysokej odbornej úrovni prezentovať výsledky vlastnej práce pred odborným publikom, vrátane prezentácie vo svetovom jazyku. Absolvent je schopný samostatne pracovať s domácou a cudzojazyčnou odbornou literatúrou. Na základe kritickej analýzy odborných textov dokáže formulovať závery a interpretácie a dokáže tiež formulovať závery a odporúčania na základe vlastného výskumu. Interdisciplinárny charakter pôdnych procesov predurčuje absolventov na interdisciplinárnu spolupráce pri riešení vedeckých ale aj celospoločenských problémov a navrhovať ich riešenia.
Uplatniteľnosť
Ide o nový študijný program, ktorý ešte nemá absolventov, ale absolventi Katedry pedológie s podobným odborným zameraním v súčasnosti pracujú v rôznych pozíciách, kde uplatňujú svoje vedomosti z oblasti pôdnych procesov a ich interakcií s ostatnými zložkami životného prostredia. Absolventi, ktorí končili štúdium na Katedre pedológie preto pracujú v rôznych pozíciách v štátnej a verejnej správe na Ministerstve životného prostredia, na okresných a obecných úradoch, v súkromných firmách, ktoré hodnotia vplyvy na životné prostredie. Vedecky a výskumne zameraní absolventi pokračovali v štúdiu a neskôr našli uplatnenie v rezortných výskumných ústavoch (napr. Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave, Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze), v ústavoch SAV (napr. Ústav krajinnej ekológie, Ústav hydrológie, Botanický ústav) a tiež na univerzitách.