Profil absolventa a ciele vzdelávania
Absolvent študijného programu Zoológia má základné teoretické a praktické znalosti o biodiverzite, telesnej stavbe a funkcii, rozmnožovaní a vývine, systematike a klasifikácii, šírení a rozšírení, evolúcii a fylogenéze živočíchov, o vzájomných vzťahoch živočíchov, ich vzťahoch k rastlinám, ako aj k neživému prostrediu. Ovláda tiež základné vedecké metódy zoologického výskumu, ktoré je schopný tvorivo aplikovať vo svojej práci a tak prispievať k rozvoju vedeckého poznania. Má predpoklady pre úspešné uplatnenie sa v tímovej práci v širokom spektre vedeckých a výskumných inštitúcií zameraných na biologické, poľnohospodárske, lesnícke, environmentálne, medicínske alebo farmaceutické vedy, je odborne pripravený tvorivo pracovať vo vedeckých ústavoch SAV, na rôznych stupňoch výskumu a riadenia rezortov životného prostredia, pôdohospodárstva, potravinárskeho priemyslu alebo zdravotníctva, ako aj na univerzitách, v prírodovedných múzeách a v inštitúciách na ochranu prírody.
Absolvent odboru zoológia dokáže tvorivo a samostatne riešiť problémy biologického výskumu i praktické úlohy aplikovanej zoológie, má poznatky a zručnosti v metódach výskumu živých systémov na rôznych úrovniach ich organizácie (molekula, bunka, organizmus, populácia, ekosystém). Absolventi sú schopní asistovať pri vyučovaní biologických predmetov na vysokých školách.
Praktické schopnosti a zručnosti.
Absolvent zoológie získa schopnosť používať a rozvíjať metódy biologických, bioštatistických a molekulárno-biologických vedných disciplín; pracovať s prístrojmi a materiálom používaným v základnom a aplikovanom biologickom výskume; analyzovať údaje získané v experimentálnom výskume a v teréne (pri environmentálne - ekologickom zameraní); na základe získaných údajov a s využitím domácej a zahraničnej vedeckej literatúry navrhnúť možné riešenie problému. Je schopný pod vedením vedúceho diplomovej práce pripraviť získané výsledky na publikovanie vo vedeckých časopisoch.