Fyziológia živočíchov a etológia
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
(s uvedením funkcie a kontaktu).
prof. RNDr. Michal Zeman, DrSc. funkčné miesto profesor [portál VŠ]
Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:
prof. Mgr. Iveta Herichová, PhD. [portál VŠ]
doc. RNDr. Lucia Kršková, PhD. [portál VŠ]
Profil absolventa
Profil absolventa a ciele vzdelávania
Študijný program fyziológia živočíchov a etológia zahŕňa poznanie zákonitostí fyziologických procesov prebiehajúcich u živých organizmov na rôznych úrovniach ich organizácie (molekula, bunka, jedinec, populácia, spoločenstvo, ekosystém), ktoré podmieňujú ich správanie. Zaoberá sa funkčnou morfológiou, fyziológiou jednotlivých funkčných systémov, ich neuroendokrinnou reguláciou, fyziológiou výživy a metabolizmom, environmentálnou fyziológiou s dôrazom na civilizačné ochorenia, hematológiou a imunológiou, neurobiológiou, reguláciou správania a behaviorálnych procesov živočíchov, vrátane človeka. Vedomosti absolventa sa následne rozširujú o znalosti aplikovaných biologických vied, s presahom do príbuzných prírodovedných disciplín, ktoré sú relevantné vo vzťahu ku skúmaniu živej prírody ako integrovaného celku. Pozornosť sa zameriava i na vplyv prostredia na živočíchov a človeka a na epigenetické mechanizmy regulujúce adaptabilitu živočíchov, vrátane človeka.
Absolvent má rozsiahle odborné a metodologické vedomosti z viacerých špecifických oblastí študijného odboru, ako aj poznatky z viacerých chemických odborov, predovšetkým biochémie a príbuzných vedných disciplín. Dokáže samostatne využívať biologické a chemické, rôznorodé mikroskopické, matematické a informatické metódy pri riešení praktických úloh a vie z nich vyvodiť závery. Je schopný tvorivo a samostatne riešiť problémy biologického výskumu a praktické úlohy aplikovanej biológie. Má poznatky a zručnosti v metódach výskumu živých systémov na úrovni molekuly, bunky, jedinca, populácie, spoločenstva a ekosystému. Vie posúdiť podstatné súvislosti, princípy a teórie zo študijného odboru. Absolvent vie navrhovať a hodnotiť riešenia metodických, odborných, praktických a vedeckých problémov a problémov praxe. Absolvent je schopný pracovať s prístrojmi a materiálom používaným v základnom a aplikovanom biologickom výskume a analyzovať nadobudnuté údaje získané počas experimentov alebo v teréne matematicko–štatistickými metódami. Relevantné informácie získava predovšetkým hodnotením experimentálnych laboratórnych pokusov. Dokáže formulovať odporúčania pre rozvoj príslušnej vednej oblasti. Je schopný efektívne pracovať ako člen tímu a riadiť pracovný kolektív na primeranom stupni riadenia. Absolvent preukazuje vysoký stupeň samostatnosti pri riešení problémov a projektov z oblasti biomedicíny, fyziológie živočíchov a človeka a diagnostiky chorôb. Pracuje efektívne na monitoringu nových liečiv vo farmaceutických spoločnostiach na viacerých úrovniach. Vďaka hlbokým znalostiam etológie pracuje v poradenských službách a personálnych agentúrach. Preukazuje schopnosť pracovať efektívne ako jednotlivec, člen alebo vedúci tímu. Disponuje inovatívnym myslením a je pripravený odborne prezentovať výsledky vlastnej analýzy a štúdia zo svojej oblasti širokej odbornej, ale aj laickej verejnosti.
Uplatniteľnosť
Absolventi študijného programu fyziológia živočíchov a etológia sú žiadaní predovšetkým vo výskumných inštitúciách – vysokých školách a ústavoch akadémie vied, medicínskych laboratóriách, nadnárodných spoločnostiach venujúcich sa klinickému výskumu liečiv, ponuke laboratórneho vybavenia a chemikálií, ochranárskych združeniach a zoologických záhradách.