Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Fyziológia rastlín

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
(s uvedením funkcie a kontaktu).

prof. RNDr. Alexander Lux, CSc.,   funkčné miesto profesor,    [portál VŠ]

Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:

doc. RNDr. Marek Vaculík, PhD.  [portál VŠ]

doc. Mgr. Viktor Demko, PhD.  [portál VŠ]

doc. Mgr. Michal Martinka, PhD.  [portál VŠ]

doc. Mgr. Renáta Švubová, PhD.   [portál VŠ]

Profil absolventa

Profil absolventa a ciele vzdelávania

Študijný plán v rámci študijného programu Fyziológia rastlín, ktorý nadväzuje spravidla na bakalárske štúdium odboru Biológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, rozvíja a dopĺňa znalosti a praktické zručnosti študentov biológie so zameraním na vzdelanie a tréning študentov druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania v danom programe. Jednotlivé predmety sú koncipované ako nadstavba na základné štúdium biológie a chémie, príp. príbuzných študijných programov. Študenti si doplnia a osvoja najnovšie poznatky z fyziológie rastlín s dôrazom na štruktúru a fyziologické funkcie rastlinného organizmu od molekulovej a subcelulárnej úrovne až po celostnú rastlinu.
V oblasti rastlinných štruktúr si študenti osvoja poznatky o stavbe špecializovaných typov buniek, o ich ontogenéze – od vzniku cez diferenciáciu až po ich smrť. Študent získa základné poznatky o ekologickej anatómii a o embryológii rastlín, vrátane špecifík generatívneho rozmnožovania rastlín v jednotlivých taxonomických skupinách. Časť štúdia sa zameriava na doplnenie znalostí o základných fyziologických procesoch rastlín, fotosyntéze, respirácii, regulácii rastových a diferenciačných procesov rastovými látkami. Štúdium sa zameriava aj na stresovú fyziológiu rastlín pri pôsobení abiotických a biotických faktorov prostredia, molekulárno-biologický výklad životných funkcií rastlinných buniek a pletív a ich reguláciu, od aktivity génov ku konečným prejavom. Študent zistí, akými spôsobmi sa dajú geneticky alebo inými bunkovými technikami ovplyvňovať rastliny s cieľom získať jedincov s požadovanými fyziologickými a fenotypovými vlastnosťami. Dôraz sa kladie na perspektívy skvalitnenia rastlín pomocou metód génového inžinierstva. Dôležitou časťou štúdia je osvojenie si dostupných metodických postupov pri odbere a spracovávaní rastlinno-biologických vzoriek a osvojenie si zručností na prístrojoch a zariadeniach používaných vo fyziológii rastlín, mikroskopii, biochemickej a molekulárno-biologickej analýze s následnou štatistickou analýzou údajov, čo dáva možnosť širšieho uplatnenia absolventov aj v iných oblastiach biológie. Predpokladom je, že získané vedomosti študent zužitkuje po absolvovaní magisterského štúdia v praxi pri výskume a vedeckom bádaní. Absolvent je schopný samostatne pracovať s domácou a cudzojazyčnou odbornou literatúrou. Absolvent preukazuje vysoký stupeň samostatnosti pri riešení problémov a projektov z oblasti rastlinnej fyziológie, vie formulovať závery a interpretovať výsledky, vie efektívne pracovať samostatne, aj ako člen tímu. Preukazuje tvorivé myslenie a je schopný odborne analyzovať a prezentovať vlastné výsledky odbornej ako aj laickej verejnosti. Absolvent úspešným absolvovaním štúdia dokáže svoju odbornú pripravenosť v oblasti fyziológie rastlín a schopnosť reálne prispieť k rozvoju vedy a ľudskej spoločnosti.

Uplatniteľnosť v praxi

Študenti počas štúdia študijného programu Fyziológia rastlín získajú široký rozsah teoretických vedomostí a poznatkov, ako aj praktických skúseností z prípravy, uskutočnenia a analýz experimentov, za využitia pestrej škály dostupných metodických postupov. Naučia sa pracovať s modernými prístrojmi a zariadeniami a ďalšou laboratórnou technikou, ktoré následne môžu využiť v praxi. V rámci Slovenskej republiky nachádzajú úspešní absolventi magisterského štúdia v programe Fyziológia rastlín uplatnenie ako odborní vedecko-výskumní pracovníci a technickí pracovníci na Univerzite Komenského v Bratislave, ako aj na iných vysokých školách – Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Technická Univerzita vo Zvolene. Okrem toho početní absolventi nachádzajú uplatnenie na pracoviskách Slovenskej akadémie vied – SAV (Botanický ústav CBRB SAV, Bratislava, Ústav genetiky a biotechnológií rastlín CBRB SAV, Nitra, Chemický ústav SAV, Bratislava). Ďalší absolventi pracujú v štátnych, rezortných výskumných, skúšobných a kontrolných ústavoch (Výskumný ústav vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, Bratislava). Nezanedbateľná je tiež skupina absolventov pôsobiaca v súkromnom sektore. Uplatňujú sa najmä vo farmaceutickom priemysle (Roche, Slovensko; Johnson & Johnson, s. r. o., Bratislava; Novartis Slovakia, s. r. o., Bratislava; Pfizer Luxembourg Sarl, Oz, Bratislava), chemickom priemysle (Henkel Slovensko, s. r. o., Bratislava) a v biotechnologických súkromných spoločnostiach – pre výskum produkcie biopalív a biologicky aktívnych látok.
Vzhľadom na šírku poznatkov a zručností v rôznych metodických postupoch (biochemické analýzy, mikroskopické a diagnostické metódy, molekulárno-biologické analýzy, atď.) sa absolventi uplatňujú aj v príbuzných disciplínach v medicínskych odboroch (napr. v centrách asistovanej reprodukcie ako ISCARE, a. s., Bratislava) alebo v poľnohospodárskej produkcii (Agrotrend Kolárovo, s. r. o.).
Úspešní absolventi magisterského štúdia v plnej miere spĺňajú profil absolventa študijného programu Fyziológia rastlín. Najlepší majú možnosť pokračovať v treťom stupni vysokoškolského vzdelávania zapojením sa do doktorandského štúdia v študijnom programe Fyziológia rastlín, ako aj v príbuzných odboroch a programoch na slovenských univerzitách a pracoviskách Slovenskej akadémie vied (Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Botanický ústav CBRB SAV, Bratislava, Ústav genetiky a biotechnológií rastlín CBRB SAV, Nitra, Chemický ústav SAV, Bratislava), ale aj zahraničných akademických pracoviskách (napr. Centrum Algatech, Třeboň, Akadémia vied Českej republiky; Gregor Mendel Institute, Viedeň, Rakúsko).