Molekulárna biológia
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
(s uvedením funkcie a kontaktu).
prof. RNDr. Ján Turňa, CSc., funkčné miesto profesor, [portál VŠ]
Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:
doc. RNDr. Stanislav Stuchlík, CSc. [portál VŠ]
doc. RNDr. Jozef Grones, CSc. [portál VŠ]
doc. RNDr. Tomáš Szemes, PhD. [portál VŠ]
doc. RNDr. Andrej Ficek, PhD. [portál VŠ]
Profil absolventa
Profil absolventa a ciele vzdelávania
Ciele vzdelávania v študijnom magisterskom programe Molekulárna biológia sa realizujú prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov študijného programu a zodpovedajú úrovni 7 Národného kvalifikačného rámca SR.
Absolvent študijného programu Molekulárna biológia má vedomosti a praktické zručnosti v celom spektre molekulárnej biológie. Ovláda metódy výskumu a vývoja využitím vedeckých poznatkov hlavne z molekulárnej biológie, ale v primeranej miere aj ostatných príbuzných odborov ako napr. mikrobiológie, genetiky, biochémie, imunológie, ale aj bioinformatického spracovania dát. Ovláda experimentálne techniky molekulárnej biológie, vie ich experimentálne realizovať a následne vyhodnotiť. Vo svojej práci je spôsobilý aplikovať moderné vedecké postupy a prejavuje dostatočnú mieru syntetického myslenia. Absolvent ovláda zásady vedeckej práce, je schopný experimentálne pracovať vo väčšine výskumných a vývojových kolektívov riešiacich výskum v oblasti biologických, biomedicínskych vied. Pozná aj základy legislatívnych procesov, ktoré sú spojené s citlivými oblasťami ľudského života ako ochrana zdravia ľudstva, zabezpečenia bezpečných potravín a zabezpečenia životného prostredia so stabilnou biologickou rozmanitosťou so zreteľom na trvalo udržateľný rozvoj pri využívaní prírodných zdrojov. V oblasti ochrany zdravia je to legislatíva spojená s registráciou aktívnych farmaceutických ingrediencií a liečiv. V oblasti bezpečnosti potravín a ochrany životného prostredia absolventi chápu význam regulácie používania geneticky modifikovaných organizmov v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Absolvent vie svoje výsledky jasne interpretovať a transformovať ich do publikácií akceptovateľných žurnálmi z databázy Current Contents Connect, WoS/Clarivate, Scopus, ako aj patentových prihlášok.
V prvom roku magisterského štúdia je ťažiskom štúdia odstránenie rozdielov, ktoré môžu poslucháči mať vzhľadom na stále častejšiu skutočnosť nástupu z rôznych programov biologicky zameraného bakalárskeho štúdia (aj rôznych škôl). Následne na základe existujúcich poznatkov dosiahnuť pokročilejšie vedomosti rozvíjať praktické laboratórne zručnosti a skúsenosti. Jednotlivé predmety a ich rozsah sú volené tak, aby tvorili kompromis medzi dostatočne širokým budovaním teoretických vedomostí molekulárnej biológie a praktickými skúsenosťami a návykmi experimentálnych metód. Pre rozšírenie vedomostí z molekulárnej biológie sú v magisterskom štúdiu nosné predmety „Pokroky molekulárnej biológie 1“, „Pokroky molekulárnej biológie 2“. V týchto študent získa reálnejší obraz o najnovších výskumných projektoch a študovaných oblastiach v molekulárnej biológii na Slovensku a vo svete. Prednášky sú stavané ako riešenie problému – projektu, čo študenta vedie nie k učeniu sa faktov, ale hľadaniu metodických prístupov ako odhaliť molekulárnu podstatu problému v najrôznejších oblastiach biologického výskumu. Cieľom predmetu Molekulárna genetika človeka je podať ucelený prehľad poznatkov a metodických prístupov jednotlivých oblastí genomiky a genomiky človeka s dôrazom na najzaujímavejšie výsledky a súčasné trendy v tejto oblasti. Zároveň je cieľom prednášok upriamiť pozornosť študentov na aktuálne výzvy a problémy genomiky človeka, z ktorých vybrané slúžia ako zadanie pre vypracovanie odborných esejí. Predmet “Molekulárna imunológia“ podáva komplexný pohľad na molekulárne mechanizmy predovšetkým adaptívnej imunity. Dôraz je kladený na pochopenie molekulárnych mechanizmov rozpoznania patogénnych agens imunitným systémom a efektorových mechanizmov zabezpečujúcich obnovu a trvalé udržanie homeostázy organizmu, imunologickú pamäť. Predmet „Regulácia a expresia génov v eukaryotických bunkách“ poskytuje vysoko špecializované informácie špičkových odborníkov s praktickými skúsenosťami európskeho výskumu v biomedicíne. Pre získanie vyššej špecializácie má študent možnosť voľby povinne voliteľných predmetov ako „Genomika človeka“, „Výpočtová genomika“ a „Molekulárna biológia patogénnych baktérií“ resp. voliteľné predmety. Podpornú úlohu pre získanie lepšieho poznania molekulárno-biologického výskumu v SR slúžia predmety „Vybrané kapitoly z molekulárnej biológie“ a „Vybrané metódy z molekulárnej biológie“. Primeraný dôraz je položený aj na získanie vedomostí o nových hlavne inštrumentálne orientovaných metódach v molekulárnej biológii, čo je úlohou predmetov „Vysokoparalelné sekvenovanie a analýza dát“ a „Pokročilé metódy analýzy DNA pri identifikácii a typizácii organizmov“. Pre rozšírenie praktických experimentálnych zručností je zvýšená pozornosť venovaná aj praktickým cvičeniam v predmetoch „Cvičenie z metód molekulárnej biológie“, „Pokročilé cvičenie z biotechnológie“ a hlavne „Diplomová práca 1, 2, 3 a 4“.
Uplatniteľnosť
Absolventi magisterského programu molekulárna biológia Prírodovedeckej fakulty UK majú predpoklady pre úspešné uplatnenie v pracovnom kolektíve v širokom spektre vedeckých, výskumných a výrobných inštitúcií zameraných na základný a aplikovaný výskum, ktorý molekulárnu biológiu využíva ako hlavný predmet výskumu alebo len ako nástroj pre výskum v ostatných oblastiach. Na základe doterajšej praxe viac ako jedna štvrtina pokračuje v doktorandskom štúdiu nielen vo vednom odbore molekulárna biológia ale aj príbuzných odboroch. Okrem uplatnenia v biologickom a biomedicínskom základnom a aplikovanom výskume majú absolventi možnosť uplatnenia v biotechnologickom priemysle. Absolventi môžu zastavať funkciu výskumníkov v riešiteľských kolektívoch a po získaní praxe aj vedúcich menších kolektívov. Sú schopní spolupodieľať sa pri navrhovaní a spracovať žiadosti o vedecké projekty a granty, kriticky analyzovať dosiahnuté výsledky iných pri vypracúvaní posudkov a hodnotení v oblasti základného ale aj aplikovaného výskumu. Absolventi sa uplatňujú aj na pracoviskách rezortov zdravotníctva (biochemické a genetické laboratóriá, špecializované pediatrické oddelenia, súdnolekárske oddelenia), súkromných subjektoch poskytujúcich analýzu založenú na DNA diagnostike, životného prostredia (posudzovanie rizík pri práci s GMO, posudzovanie a hľadanie riešení znečistenia životného prostredia) a potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu (posudzovanie bezpečnosti potravín a vplyvu pestovania GMO plodín mimo laboratórií, ale aj v uzavretom priestore). Z profilu absolventa vyplýva, že absolventi, vychádzajúc z ich schopností synteticky a komplexne myslieť, môžu zastávať funkcie v poradných orgánoch, ktoré udávajú, respektíve ovplyvňujú smerovanie a stratégiu vývoja biotechnologických spoločností. Absolventi s využitím svojho inovačného potenciálu sú pripravení zakladať a riadiť menšie spoločnosti typu start-upov alebo spin-offov.