Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Charakteristika pracoviska

Ústav laboratórneho výskumu geomateriálov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (ULVG PRIF UK) je interdisciplinárne vedecké pracovisko, zamerané na metodický vývoj a aplikáciu vybraných experimentálnych metód v oblasti fyzikálnej, chemickej a mikrobiologickej charakterizácie geologických a iných materiálov (horniny, minerály, sedimenty, pôdy, vody, biota, prachové častice atď.).

Na tento účel pracovisko využíva o.i. laboratórne metódy atómovej absorpčnej (AAS), optickej emisnej (ICP OES) a hmotnostnej (ICP MS) spektrometrie, ktoré umožňujú stanovenie hlavných, vedľajších, stopových a ultrastopových anorganických zložiek a ich prírodných izotopov v tuhých a kvapalných vzorkách. Rovnako sa zaoberá metódami rozkladu tuhých vzoriek, separačno-prekoncentračnými postupmi, špeciačnou analýzou a frakcionáciou chemických prvkov a problematikou ich špeciácie, mobility, biodostupnosti a toxicity v prírodných materiáloch. V súčasnosti sa venuje aj štúdiu niektorých biogeochemických procesov (interakcie (polo)kovov s organickými látkami, biolúženie, biomineralizácia, biokryštalizácia, bioakumulácia, biosorpcia a biovolatilizácia chemických prvkov s využitím mikroskopických húb a rastlín).

Konkrétna náplň vedeckovýskumnej činnosti ULVG PRIF UK vyplýva z jeho vlastných grantových projektov a z úloh riešených na geologickej, resp. iných sekciách PRIF UK, a iných pracoviskách na Slovensku i v zahraničí. Naviac, pracovisko poskytuje možnosť spektrochemickej analýzy rozličných vzoriek, rôzne expertízy a konzultácie.

Pre poslucháčov viacerých študijných programov v prvých dvoch stupňoch štúdia (Bc. a Mgr.) na geologickej, environmentálnej, biologickej a geografickej sekcii PRIF UK pracovisko zabezpečuje výuku nasledovných predmetov:

  • Analytická geochémia
  • Biogeochemické procesy v pôdach a sedimentoch
  • Krajina a biodiverzita
  • Moderné metódy experimentálneho výskumu geologických materiálov
  • Nanočastice v životnom prostredí
  • Rádiochemická analýza
  • Soft-skills: Vedecká gramotnosť a komunikácia v prírodných vedách
  • Zelená univerzita 1, 2

Niektorí pracovníci ústavu pôsobia tiež ako školitelia v treťom (PhD.) stupni štúdia v študijných programoch: Jadrová chémia a rádioekológia, Environmentálna geochémia, Ekológia a ochrana životného prostredia a Pôdna ekofyziológia.

doc. RNDr. Peter Matúš, PhD.

Mgr. Sindy Kurtinová: Štúdium mobility koloidných frakcií rizikových prvkov v prírodných matriciach (Environmentálna geochémia)

RNDr. Marek Bujdoš, PhD.

Lenka Urbánová: Sorpčné interakcie vybraných nuklidov s povrchmi kompozitných materiálov na báze prírodnín (Jadrová chémia a rádioekológia)

prof. Ing. Marcel Miglierini, DrSc.

Mgr. Lukáš Pašteka: Štúdium chemizmu korózie pomocou izotopu Fe57 (Jadrová chémia a rádioekológia)

Mgr. Zuzana Goneková: Využitie izotopu Fe57 a spektrometrických metód pri výskume foriem a distribúcie železa v prírodných vzorkách (Jadrová chémia a rádioekológia)

Mgr. Veronika Durdyová: Vplyv (bio)korózie na distribúciu minerálnych fáz železa vo vybraných systémoch pomocou Mössbauerovej spektrometrie (Jadrová chémia a rádioekológia)

Mgr. Silvia Vyhnáleková: Využitie Mössbauerovej spektrometrie pri štúdiu chemických foriem železa v biologických a environmentálnych vzorkách (Jadrová chémia a rádioekológia)

doc. RNDr. Martin Urík, PhD.

Mgr. Rebeka Kósaová: Využitie zelených metód na spätné získanie priemyselne zaujímavých kovov z elektroodpadu a ťažobného odpadu (Ekológia a ochrana životného prostredia)

Mgr. Eva Duborská, PhD.

Zeinab Zamani, M.Sc.: Evaluation of the impact of soil colloids on the mobility and bioavailability of essential elements in agricultural soils (Environmentálna geochémia)

Mgr. Martin Šebesta, PhD.

Ing. Veronika Cyprichová: Hodnotenie bioprístupnosti a mobility vybraných esenciálnych prvkov v pôdach (Environmentálna geochémia)

Aloc Ranjan Kerketta, M.Sc.: Transport and bioavailability of potentially toxic element bound in colloids and on their surfaces (Environmentálna geochémia)

 

Absolventi doktorandského štúdia na ULVG PRIF UK

Mgr. Marcel Adam, PhD.

Mgr. Lenka Birčáková, PhD.

Mgr. Ivana Bonková, PhD.

Mgr. Katarína Boriová, PhD.

RNDr. Marek Bujdoš, PhD.

Mgr. Lucia Čanecká, PhD.

Mgr. Slavomír Čerňanský, PhD.

Mgr. Eva Duborská, PhD.

Mgr. Bence Farkas, PhD.

Mgr. Katarína Gardošová, PhD.

Mgr. Miloš Gregor, PhD.

Mgr. Michal Hlodák, PhD.

RNDr. Silvester Iró, PhD.

Mgr. Milan Kališ, PhD.

Mgr. Marek Kolenčík, PhD.

Mgr. Pavol Littera, PhD.

Mgr. Ľubica Lukianenko, PhD.

Mgr. Michaela Matulová, PhD.

RNDr. Peter Matúš, PhD.

Mgr. Filip Polák, PhD.

Mgr. Martin Šebesta, PhD.

PaeDr. Ján Štubňa, PhD.

RNDr. Martin Urík, PhD.