Témy diplomových prác
Témy diplomových prác 2024/2025
Výskyt, bioprístupnosť a zdravotné riziká vybraných stopových kovov v usadenom prachu pri cestách s rôznou intenzitou dopravy.
vedúci: prof. RNDr. Edgar Hiller, PhD.
Anotácia: Cieľom diplomovej práce je: 1) odobrať pomocou tzv. „sweep“ metódy vzorky prachu z 10 cestných ťahov s rôznou intenzitou dopravy v Bratislave v štyroch ročných obdobiach; 2) spracovať vzorky v laboratóriu a stanoviť vybrané stopové kovy (Cd, Cr, Cu, Mn, Ni, Pb, Sb a Zn); 3) stanoviť inhalačnú a gastrickú bioprístupnosť kovov v cestnom prachu pomocou „in vitro“ laboratórnych metód (roztok podľa Gamble-a a roztok glycínu okyslený na pH = 1,5); 4) zhodnotiť zdravotné riziká pre človeka použitím metodiky USEPA. Účelom diplomovej práce je poukázať na geochemickú komplexnosť cestného prachu ako expozičného média, ktorým sa do človeka dostávajú stopové kovy, mnohé z viacerými negatívnymi funkciami pre zdravie človeka.
Vplyv odpadových materiálov na báze Fe na bioprístupnosť Pb a Zn z pôdy banskej oblasti doliny Meža v Slovinsku.
vedúci: Mgr. Zuzana Pilková, PhD.
Anotácia: Banská činnosť má za následok pretvorenie krajiny, ktoré sa spája aj s narušením prirodzených geochemických podmienok danej lokality. Zmenené podmienky umožňujú migráciu vysokej koncentrácie prvkov v pôdnom roztoku, s čím je spojená aj expozícia pre flóru a faunu. Aplikácia odpadových materiálov na báze Fe na lokalitách kontaminovaných banskou činnosťou je stále predmetom výskumu. Takéto materiály vďaka svojim sorpčným vlastnostiam a relatívne jednoduchej dostupnosti predstavujú vhodné stabilizačné činidlá pre imobilizáciu potenciálne toxických prvkov v banských oblastiach. Predmetom výskumu diplomovej práce bude aj vplyv týchto materiálov na bioprístupnosť prvkov pre rastliny a človeka.
Hodnotenie antropogénnych vplyvov na modelovej komunitnej záhrade v Bratislave.
vedúci: Mgr. Zuzana Pilková, PhD.
Anotácia: Pestovanie vlastných produktov v komunitných záhradách predstavuje krok k potravinovej sebestačnosti s dôrazom na environmentálne udržateľný spôsob pestovania. V urbánnom prostredí sú však prítomné rôzne zdroje kontaminácie, ktoré sa častokrát prekrývajú a nie je možné jednoznačne určiť pôvod znečisťujúcich látok a prvkov. Komunitná záhrada na Pionierskej predstavuje takýto stret antropogénneho pôsobenia v podobe dopravy – železničnej a cestnej, a zároveň aj poľnohospodárskych praktík. Pomocou rôznych geochemických a štatistických nástrojov je možné približne určiť vplyv týchto pôsobiacich faktorov nielen na prítomnosť znečisťujúcich prvkov v pôde, ale aj možný vplyv na ľudské zdravie.
Potravinársky odpad ako cenný remediačný nástroj: inovatívne riešenia pre degradáciu organohalogénov.
vedúci: Ing. Hana Horváthová, PhD.
Anotácia: Olejové výlisky sú surovinou budúcnosti – aj po primárnom spracovaní sú zdrojom vzácnych látok, najmä antioxidantov a polyfenolov. Tie vystupujú ako činidlá vhodné na prípravu nanočastíc železa, ktoré svojim adsorpčným a redukčným mechanizmom dokážu eliminovať celé spektrum znečisťujúcich látok, vrátane organohalogénov. Súčasťou praktickej časti diplomovej práce bude príprava bionanočastíc z rôznych typov olejových výliskov, ich aplikácia na degradáciu organohalogénov v historicky kontaminovaných pôdach a sedimentoch a skúmanie geochemických interakcií medzi bionanočasticami a substrátom – to všetko za účelom oboznámenia sa s mechanizmom účinku bionanočastíc a výberu najefektívnejšieho prístupu k degradácii organohalogénov.
Mikroplasty v sedimentoch, perifytóne a bentických organizmoch nížinných riek Slovenskej republiky.
vedúci: doc. Mgr. Tomáš Lánczos, PhD.
Anotácia: Znečistenie mikroplastmi predstavuje významné environmentálne riziko. Častice mikro- a nanoplastov pochádzajúce z primárnych a sekundárnych zdrojov majú celosvetový efekt na životné prostredie a zdravie človeka. Podľa rôznych štúdií sa mikroplasty ktoré sa dostali živých organizmov sa môžu distribuovať na pečene, sleziny, srdca, pľúc, lymfatického systému, reproduktívnych orgánov, obličiek a aj do mozgu. Mikroplasty sú tiež transportné operátory perzistentných organických polutantov alebo ťažkých kovov z bezstavovcov do vyšších trofických úrovní. Zisťovanie prítomnosti a obsahov mikroplastov v sedimentoch, perifytóne a bentických bezstavovcov pomôže určiť cesty prenosu mikroplastov zo sedimentov do organizmu bezstavovcov, ktoré predstavujú zdroj mikroplastov pre vyššie trofické úrovne ekosystému.