Témy bakalárskych prác
Témy bakalárskych prác na rok 2024/2025
Zdroje a prenos dusičnanov a patogénnych organizmov v krasovom zvodnenom prostredí
vedúci: doc. Mgr. Tomáš Lánczos, PhD.
Anotácia: Krasové, resp. krasovo-puklinové zvodnené horninové prostredie je vodohospodársky významným zdrojom pitnej vody. Zároveň však predstavuje z hydrogeologického hľadiska mimoriadne zraniteľné prostredie. Z dôvodu slabšie vyvinutého pôdneho pokryvu a existencie rôznych priamych vstupov vody do horninového prostredia (závrty, škrapy, priepaste) a dynamického hydraulického systému sa prípadné úniky rôznych kontaminantov transportované mimoriadne rýchlo a nepredvídateľne. Pre kvalitu krasových vôd z tohto dôvodu predstavujú znečistenia biologického pôvodu, ako napr. uhynuté zvieratá, rozkladajúci sa rastlinný materiál, úniky z kanalizácií a pod. veľké riziko z dôvodu slabej retenčnej schopnosti prostredia a z toho vyplývajúcej nevýznamnej denitrifikácie a tiež prežívania a transportu patogénnych organizmov. Cieľom bakalárskej práce bude definícia a popis zdrojov dusičnanov a patogénnych organizmov, ako aj procesov ich transportu a premien.
Výskyt PCB a potenciálne možnosti ich eliminácie v oblastiach environmentálnych záťaží
vedúci: doc. RNDr. Ľubomír Jurkovič, PhD.
konzultant: Ing. Marcela Tlčíková
Anotácia: Bakalárska práca je zameraná na charakteristiku výskytu PCB ako skupiny rizikových kontaminantov v zložkách životného prostredia na vybraných lokalitách environmentálnych záťaží na Slovensku. Súčasťou bakalárskej práce bude charakteristika potenciálnych postupov na elimináciu rizík vyplývajúcich z povahy tejto skupiny polutantov, vrátane inovatívnych postupov pri odstraňovaní PCB z kontaminovaných matríc životného prostredia.
Správanie sa človekom vytvorených anorganických nanočastíc v pôdach
vedúci: Mgr. Martin Šebesta, PhD.
Anotácia: Človekom vytvorené nanočastice sa môžu do pôdy dostávať prostredníctvom ich náhodného úniku alebo ako prostriedky – nano-agrochemikálie, ktoré sa aplikujú na zlepšenie zdravotného stavu kultúrnych rastlín. Témou bakalárskej práce je vytvoriť literárnu rešerš o zdrojoch nanočastíc dostávajúcich sa do pôdy a o ich správaní sa v pôde, kde zohrávajú dôležitú úlohu procesy ako agregácia, transformácia, rozpúšťanie a bioakumulácia rastlinami a pôdnymi organizmami.
Výskyt a správanie sa fluórovaných uhľovodíkov v životnom prostredí
vedúci: Mgr. Roman Tóth, PhD.
Fluórované uhľovodíky sú tzv. emergentnými znečisťujúcimi látkami, teda novo-objavovanými znečisťujúcimi látkami, z ktorých je najmä perfluóralkylovým a polyfluóralkylovým látkam (PFAS) j v súčasnosti venovaná značná pozornosť. Tieto syntetické chemické látky sú v súčasnosti široko používané a rozširované do životného prostredia. Vzhľadom k ich perzistentnosti sú často identifikované aj v odľahlých častiach Sveta, do ktorých sa ľahko šíria. Tieto perzistentné znečisťujúce látky sú charakteristické negatívnymi vplyvmi na životné prostredie a ľudské zdravie, pričom poznanie ich správania sa a osudu v životnom prostredí je kľúčové pre skúmanie spôsobov ich odstraňovania zo životného prostredia.