Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

doc. RNDr. Oľga Vollárová, CSc.

14. 1. 1942 - 6. 12. 2024

Dňa 13. 12. 2024 sme sa na Martinskom cintoríne v Bratislave rozlúčili s doc. RNDr. Oľgou Vollárovou, CSc., ktorá nás navždy opustila 6. 12. 2024. V r. 1959 maturovala na SVŠ Grösslingovej ulici, v r. 1959 - 1964 študovala na Prírodovedeckej fakulte UK, kombináciu fyzika-chémia. Neskôr si vzdelanie doplnila v odbore fyzikálna chémia. V r. 1969 získala titul RNDr., v r. 1979 vedeckú hodnosť CSc, 1979 a v roku 1991 sa habilitovala v odbore fyzikálna chémia. Do roku 1967 pôsobila ako stredoškolská profesorka na SVŠ Juraja Hronca. Potom nastúpila na Katedru fyzikálnej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ako odborná asistentka po habilitácii pôsobila ako docentka na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Okrem bežných pedagogických aktivít, ktoré zahŕňali základné a pokročilé cvičenia, semináre a prednášky z fyzikálnej chémie, pripravila aj osobitnú prednášku Fázové diagramy, participovala na prednáške Vplyv prostredia na chemickú reaktivitu a tiež na študijných textoch Vybrané kapitoly z fyzikálnej chémie pre 2 ročník pedagogického magisterského štúdia. Podieľala sa na príprave prednášok Čo je fyzikálna chémia. Viedla bakalárske, magisterské a doktorandské práce študentov odborného aj pedagogického štúdia. Bola členkou komisií pre štátne záverečné skúšky magisterského štúdia.
    
Veľký kus práce odviedla pri modernizácii praktík z fyzikálnej chémie. V období pomerne chudobnom na financovanie modernejších zariadení, sa je podarilo vybaviť laboratória aj modernejšími digitálnymi prístrojmi kombináciou financií z viacerých grantov.. Tiež zapájala niektorých kolegov pomoci, upgradovať staršie analógové prístroje. Digitalizovať ich a spojiť on-line s počítačom, aj takým „archaickým“ ako bol PMD 85, do ktorého bolo treba nahrať najprv program z magnetickej pásky. Niektoré kombinácie prístrojov s analógovo –digitálnym prevodníkom a stolovým PC fungujú v cvičení doteraz. Po vzniku výpočtového strediska na fakulte zabezpečila, aby si študenti mohli vyhodnocovať výsledky z cvičení na počítači, čo mnohí ocenili.  
    
V r. 1997 založila tradíciu seminárov pre stredoškolských učiteľov chémie pod názvom " Súčasné problémy vo vyučovaní chémie". Semináre organizovala 13 rokov. Mali veľkú odozvu nielen u učiteľov stredných a základných škôl, ale aj u kolegov z iných katedier, hlavne vďaka ich širokospektrálnej náplni. Táto tradícia pokračuje dodnes. Okrem najnovších problémov a objavov v chemických vedách, niektoré témy prednášok boli zamerané aj na problematiku životného prostredia, ako je monitorovanie skládok komunálneho odpadu, možnosti prípravy a využitie biodegradovateľných plastov, nové objavy v nanotechnológii, využitie chemických a fyzikálnych metód požitých pri reštaurovaní umeleckých diel a dali by sa vymenovať aj ďalšie zaujímavé témy. Organizovala Deň otvorených dverí pre študentov stredných škôl s cieľom získať ich pre štúdium prírodných vied.
    
12 rokov bola zástupkyňou vedúceho katedry a v tejto funkcii veľa síl venovala v  prospech katedry. Na chemickej sekcii bola vedúcou pedagogickej komisie. Kvalite vzdelávania venovala nesmierne veľa úsilia. Zvlášť veľkú snahu prejavila pri tvorbe študijných programov chémie, aby predmety a ich náplň boli pre študentov príťažlivé, ale zároveň primerane náročné. Kvôli týmto uvedeným aktivitám, musela obetovať čosi aj zo svojej vedeckej kariéry.
    
V oblasti vedy a výskumu pracovala v skupine prof. RNDr. Vladislava Holbu, DrSc. Spolu s doc. RNDr. Oľgou Grančičovou, CSc, a doc. RNDr. Jánom Benkom, CSc. Najskôr v oblasti kinetiky oxidačno – redukčných reakcií komplexných zlúčenín, neskôr sa podieľala aj na výskume termodynamiky roztokov a zmesných rozpúšťadiel voda – organické rozpúšťadlo, hlavne voda - acetonitril. Vedecké aktivity doc. Vollárovej sa ďalej rozšírili o spoluprácu v ďalších oblastiach fyzikálnej chémie. Spolupracovala so skupinou spektroskopikov, zosnulým Dušanom Veličom a Monikou Jerigovou, aj s teoretikmi, menovite s Ivanom Černušákom v oblasti kombinovaného experimentálneho a teoretického výskumu vodíkových väzieb a medzimolekulových interakcií. Spoluprácu a spoločné publikácie má doc. Oľga Vollárová s kolegami najmä z Anglicka, Rakúska a Poľska. Podieľala sa riešení grantových úloh agentúr VEGA, KEGA, Agentúry na podporu vedy a techniky 20-029804. Bola zástupkyňou koordinátora projektu Európsky sociálny fond Sektorový operačný program – Ľudské zdroje 2005/1 – 101. Publikovala 54 pôvodných vedeckých prác v currentovaných časopisocht. Jej vedeckú kariéru uzatvára publikácia o elektrickej vodivosti solí vo vodno-nevodnom prostredí z r. 2014. Svoje výsledky prezentovala na osemnástich vedeckých konferenciách, je spoluautorkou piatich učebných textov.
 
Osobnosť doc. Vollárovej charakterizuje aj jej úzky vzťah k rodine. Pred sviatkami alebo výročiami členov rodiny, sa vždy tešila na stretnutia s najbližšími. Predstavovala si, ako pre nich pripraví slávnostný obed, na ktorý mala nachystané osobitné prestieranie a spolu si užijú pokojné a pekné chvíle. Celý život strávila v Bratislave, ku ktorej mala, ako rodáčka z Bratislavy, blízky vzťah. Zaujímala sa hlavne o jej hudobnú históriu. Pravidelne navštevovala abonentné cykly Slovenskej filharmónie a tiež Bratislavských hudobných slávností. Mala rada aj opery a koncerty starej hudby v podaní orchestra Musica aeterna. Relaxáciou pre Oľgu bola aj turistika. S priateľmi prešla turistické chodníčky od Bieleho kríža až po Medené hámre a tiež Devínsku Kobylu.

Drahá Oľga, v mene všetkých kolegov, študentov, ktorých si formovala, a všetkých, ktorí mali príležitosť s Tebou spolupracovať, chceme sa ešte raz poďakovať za všetku Tvoju prácu na poli vedeckom aj pedagogickom a za celkový prínos pre našu fakultu. Uchováme si spomienku na Tvoju osobnosť a tá zostane navždy v našich srdciach aj myšlienkach. zostane.

Česť Tvojej pamiatke!

za Katedru Fyzikálnej a teoretickej chémie Ján Benko