PRIF UK – náhradný domov pre opustené dážďovníky
Tento text vo worde [.docx]
Naša alma mater sa tento rok podieľala na záchrane dážďovníkov obyčajných (Apus apus Linnaeus, 1758) umiestnených na správe Štátnej ochrany prírody SR v Bratislave. Dážďovníky sú malé sťahovavé vtáky patriace medzi najlepších letcov. V minulosti hniezdili na skalách či v stromových dutinách, ale postupne sa prispôsobili podmienkam mestského prostredia, kde skalné bralá vymenili za budovy. Najčastejšie obývali viacposchodové panelové domy, ktoré poskytovali ideálne štrbiny vhodné pre ich zahniezdenie. Tieto mikrohabitaty však ruka v ruke zanikajú s postupnou úpravou fasád, pretože cieľom zatepľovania je práve upchávanie všetkých možných ciest, kde môže unikať teplo. Tak dážďovníky ale napr. i netopiere prichádzajú o svoje domovy. Náhradným riešením je inštalácia špeciálnych umelých búdok. Na takéto opatrenie sa nezabudlo ani pri rekonštrukcii budovy PRIF UK. V rámci projektu LIFE Apus & Nyctalus SK bolo v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) nainštalovaných 20 búdok, ktoré sú každoročne monitorované zoológom Jánom Kaľavským zo správy CHKO Ponitrie a CHKO Dunajské luhy v Nitre - pracovisko Bratislava. Tento rok 2020 bolo na budove zaznamenaných 11 aktívnych hniezd so 17-timi mláďatami.
Pán Kaľavský, mimochodom absolvent našej fakulty, má na starosti aj provizórnu rehabilitačnú stanicu určenú výhradne pre dážďovníky. Tento rok sa k nemu dostal naozaj požehnaný počet mláďat (cca 60 jedincov). Opustené jedince mu nahlásila alebo priamo doniesla verejnosť. Väčšinou išlo o príliš mladé vysilené jedince, ktoré by bez starostlivosti rodičov neprežili, a preto boli istý čas v stanici dokrmované. Chýbal im však kontakt s kolóniou. Navyše, opatera dážďovníkov je časovo aj materiálne náročná. Keďže naša fakulta je miestom nielen pre vzdelávanie ale i vedu, už druhým rokom na našej budove uskutočnil pokus o sociálnu integráciu opustených mláďat do zabehnutých hniezd. Tento rok boli do aktívnych hniezd doložené stabilizované jedince v počte 5 kusov. Tak sa naša PRIF UK stala ich náhradným domovom. Samičky osirelé jedince okamžite prijali za svoje a začali ich kŕmiť, čo viedlo k dokladaniu mláďat aj na ďalších miestach Bratislavy. Tento sociálny experiment považuje realizátor za úspešný a s výsledkami je nadmieru spokojný.
Keďže ide o hmyzožravé vtáctvo, podpora druhov ako je dážďovník obyčajný, je nielen obdivuhodná ale aj nevyhnutná. Práve v komárích rokoch, akým rok 2020 jednoznačne bol, sú tieto prirodzené predátory nenahraditeľným pomocníkom pri likvidácii hmyzu a to prírode blízkym spôsobom. Dážďovníky sa v septembri sťahujú na svoje zimovisko do Južnej Afriky. Veríme však, že sa budúci rok k nám opäť radi vrátia a pomôžu nám v krízových situáciách.
Vedeli ste, že:
• Dospelé dážďovníky prežijú väčšinu svojho života vo vzduchu. Počas letu dokonca aj spia, pijú a pária sa.
• Dážďovníky nie sú schopné chodiť po vodorovnom povrchu, ak ich nájdete na balkóne a nie sú poranené, stačí ich vyhodiť do vzduchu a s radosťou odletia. Všetky štyri prsty na nohách majú totiž nasmerované dopredu, čo im umožňuje udržať sa na kolmom podklade pri hniezde.
• Jeden dážďovník dokáže denne odchytiť násobok svojej hmotnosti (asi 50 g), čo je v prepočte asi 10 000 kusov lietajúceho hmyzu.
Text: Katarína Goffová (katarina.goffovauniba.sk , Katedra zoológie , PRIF UK), Ján Kaľavský (ŠOP SR http://www.sopsr.sk/ - pracovisko Bratislava)
Foto: Peter Lipovský (BROZ https://broz.sk/)
Kliknite na fotku a fotka sa zväčší