Výzvy na Postdoktorandské pobyty UK
PRVÁ VÝZVA NA POSTDOKTORANDSKÉ POBYTY UK NA ROK 2025-2026
Na základe schválených návrhov uchádzač o postdoktorandský pobyt predkladá žiadosť o grant postdoktoranda (GUKPOST) z Plánu obnovy a odolnosti - Early Stage Grant (ESG) na sumu v maximálnej výške 12 000 eur.
Žiadosť o grant postdoktoranda (GUKPOST) podáva samotný uchádzač a to prostredníctvom webovej stránky UK: https://kmn.sk/GUKPOST (Otvorenie webovej stránky na podávanie žiadostí GUKPOST 2025 je plánované od 1.4.2025 do 11.4.2025)
Podmienky pre uchádzačov o grant postdoktoranda (GUKPOST) sú uvedené na webovej stránke UK: https://uniba.sk/veda/postdoktorandske-pobyty/grant-postdoktoranda-uk-gukpost/
Organizácia postdoktorandského pobytu sa riadi čl. 4 Vnútorného predpisu č. 2/2025.
Pozície na postdoktorandské pobyty na PriF UK v rámci Prvej výzvy na Postdoktorandské pobyty UK na rok 2025-2026:
Katedra regionálnej geografie a rozvoja regiónov
Project: Potravinový etnocentrizmus a jeho priestorové dimenzie na Slovensku
-
Potravinový etnocentrizmus predstavuje spotrebiteľskú preferenciu domácich potravín a produktov pred zahraničnými, pričom táto tendencia vychádza z presvedčenia o ich vyššej kvalite, bezpečnosti a snahe podporiť tuzemskú ekonomiku. Projekt sa zameriava na výskum potravinového etnocentrizmu na Slovensku s cieľom identifikovať špecifické vzorce správania spotrebiteľov v kontexte preferencie domácich potravín a produktov na úkor zahraničných. Hlavným predmetom analýzy bude percepcia slovenských spotrebiteľov vo vzťahu k domácim produktom. Osobitná pozornosť sa bude venovať priestorovej dimenzii potravinového etnocentrizmu na regionálnej a lokálnej úrovni s cieľom regionalizácie Slovenska a identifikácie priestorových vzorcov spotrebiteľského správania. V rámci projektu budú aplikované štatistické metódy a geografické informačné systémy pre výskum priestorových aspektov spotrebiteľských preferencií.
Vedúci projektu (garant): doc. RNDr. František Križan, PhD., frantisek.krizanuniba.sk
Katedra genetiky
Projekt: Identifikácia a funkčná analýza nových génov zapojených do procesu homologickej rekombinácie
-
Projekt sa zameriava na identifikáciu a charakterizáciu nových génov zapojených do opravy DNA prostredníctvom homologickej rekombinácie (HR), so zameraním na neesenciálne gény kódujúce proteíny prestavby a regulácie chromatínu. Pomocou genetických interakcií s génom dbl2, ktorý reguluje odstránenie proteínu Rad51 z nukleofilamentu, boli identifikované kandidáty, ktorých delécia potláča citlivosť dbl2Δ mutantov na DNA poškodenie. Vybranými kandidátmi sú unikátne podjednotky HDAC komplexu Clr6 I′ (Png2, Cti6, Dep1), Hrp1, Hrp3 a šaperón Nap2. Projekt predpokladá, že tieto faktory zohrávajú úlohu v skorých fázach HR, najmä počas resekcie DSB, a ovplyvňujú metabolizmus Rad51. Cieľom projektu je pomocou experimentálnych systémov kvasinky S. pombe analyzovať resekciu DSB u vybraných mutantov, s očakávaním nových poznatkov o prepojení medzi opravou DNA a prestavbou chromatínu.
Vedúci projektu (garant): Mgr. Katarína Gaplovská, PhD., katarina.gaplovskauniba.sk
Projekt: Detekcia poškodení DNA v eukaryotických bunkách spôsobených vplyvom nízkoteplotnej plazmy alebo jej interakcie s inými bioaktívnymi agensami
-
Cieľom projektu je optimalizácia a využívanie metód detekcie poškodení DNA v bunkách s využitím prietokovej cytometrie. Zatiaľ čo sa značenie poškodení DNA na našom pracovisku primárne vyhodnocuje mikroskopicky, prietoková cytometria ponúka výhody pri detekcii slabých signálov, analýze veľkého počtu buniek a kombinácii fluoroforov. Projekt zahŕňa optimalizáciu indukcie poškodení DNA, porovnanie mikroskopickej a cytometrickej analýzy poškodení DNA a následné zavedenie metódy analýzy poškodení DNA po ovplyvnení buniek bioaktívnymi agensami a detekciu expresie génov zapojených do opravy poškodení DNA.
Vedúci projektu (garant): Prof. RNDr. Andrea Ševčovičová, PhD., andrea.sevcovicovauniba.sk
Katedra anorganickej chémie
Projekt: Mechanistic elucidations of wastewater treatments: a contribution to the water circular economy (METRAW)
-
The METRAW project is based on the elucidation of mechanisms involved in advanced oxidation processes (AOPs) which are considered promising to be integrated into wastewaters treatment plant (WWTP). Although the separated mechanism of AOPs has been already identified in the literature and relatively accepted within the scientific community, there is still many discrepancies and misconceptions, thus highlighting such mechanisms need to be clearly elucidated for further development. In this short-term project, AOPs including photocatalysis coupled to Fenton-based processes and redox activation of conventional oxidants (peroxides and persulfates) are considered and the METRAW project is focused on their mechanistic elucidation using reliable and indisputable methodology in order to the design of a new generation of wastewaters treatments. That is the main obective and novelty of the METRAW project. In addition, to highlight the relevance of the obtained results, degradation of contaminants of emerging concern will be tested in real effluents collected from WWTP in Bratislava. The METRAW project aim to transcend incremental knowledge into ground-breaking findings.
Vedúci projektu (garant): doc. Mgr. Olivier Monfort, PhD., olivier.monfortuniba.sk
Katedra zoológie
Projekt: Evolúcia a diverzita nálevníkov asociovaných s obrúčkavcami
-
Projekt je zameraný na štúdium morfologickej a molekulárnej diverzity nálevníkov obývajúcich tráviaci trakt rôznych fylogenetických a ekologických skupín obrúčkavcov. Cieľom je objasniť fylogenetické vzťahy endosymbiontných nálevníkov a zrekonštruovať ich evolučnú históriu, preskúmať ich hostiteľskú špecificitu a zrekonštruovať ich koevolúciu s obrúčkavcami.
Vedúci projektu (garant): doc. Dr.rer.nat. Peter Vďačný, PhD., peter.vdacnyuniba.sk
Katedra biochémie
Projekt: Profilovanie glykozomalnych funkcii v trypanozomatidach (Profiling Glycosome Function in Trypanosomatids)
-
Profilovanie glykozomalnych funkcii v trypanozomatidach (Profiling Glycosome Function in Trypanosomatids) Trypanozomatidy sú známe nielen pre svojich patogénnych zástupcov ako je Trypanosoma brucei (spavá choroba) alebo Lesishmania spp. (rôzne typy leishmanióz), ale aj väčším počtom neobyčajných metabolických procesov a organel. Unikátnymi sú okrem iného glykozómy – organely príbuzné peroxizómov obsahujúce väčšinu enzýmov glykolýzy, ktoré boli doteraz objavené len u trypanozomatíd a ich blízkych príbuzných diplonemíd. Cieľom projektu je experimentálne určiť lokalizáciu vybraných proteínov, o ktorých sa predpokladá že by mali byť glykozomálne. Na základe ich (ko)lokalizácie určiť aj prípadnú heterogenitu glykozómov v bunke, keďže niektoré výsledky naznačujú, že proteínová výbava glykozómov nie je jednotná.
Vedúci projektu (garant): prof. RNDr. Anton Horváth, CSc., anton.horvathuniba.sk
Katedra geológie a paleontológie
Projekt: Structure, Stability and Evolution of Miocene Insectivore (Eulipotyphla) and Bat (Chiroptera) metacommunities
-
The aim of the project is to define and characterize Miocene insectivore and bat metacommunities in Europe and Anatolia in order to investigate their relationship with faunal systems (e.g., MN units system) and paleoenvironmental changes. Resolving this project requires a global improvement of paleontological data from the Miocene period. This will be achieved through the revision of collection material and by the participation of the postdoctoral researcher in field campaigns to discover new assemblages from areas that lack sufficient data coverage, i.e., the Balkans and Anatolia. Extensive comparisons of insectivore and bat faunas will be used as a basis to quantify and reconstruct the paleoecology of each taxon (e.g., feeding habits, temperature and precipitation requirements, tolerance to seasonal variation, and role in the community). Preliminary statistical analyses will allow the succession of insectivore and bat metacommunities to be examined in relation to regional faunal systems and known faunal events. In addition, biogeographic analyses will be used to develop a dispersal model considering phylogenetic and paleoenvironmental parameters.
Vedúci projektu (garant): Mgr. Peter Joniak, PhD., peter.joniakuniba.sk
Katedra fyziológie rastlín
Projekt: Alternatívny prístup k zvýšeniu nutričného profilu semien pomocou plazmového ošetrenia
-
Projekt pokračuje v súlade s už nadobudnutými výsledkami, ktoré potvrdzujú veľký potenciál nízkoteplotnej plazmy (NTP) ako efektívneho, environmentálne prijateľného aplikačného prístupu pri dekontaminácii osiva (a tým znížení množstva použitých moridiel), zvyšovaní klíčivosti semien a zŕn, zlepšovaní nutričných vlastností testovaného biologického materiálu ako aj z hľadiska potenciálu zvyšovania odolnosti rastlín pri prekonávaní environmentálnych stresových faktorov. Hlavnými cieľmi projektu sú identifikácia vhodného plazmového zdroja ako aj aplikačnej dávky plazmy pre semená kapusty obyčajnej špargľovej (Brassica oleracea var. italica) – brokolice v kontexte sledovania zmien v základných rastových parametroch klíčnych rastlín v štádiu mikrozeleniny, štúdia dynamiky expresie kľúčových prekurzorov glukozinolátov metódou RT-qPCR a následnej detekcie sulforafánu a jeho prekurzoru glukorafanínu metódou HPLC. Vytýčené ciele reflektujú celosvetovo aktuálne potreby a výzvy pre produkciu bezpečných a nutrične obohatených potravín s vysokým obsahom protirakovinových a protizápalových bioaktívnych látok. Rozsah stanovených cieľov vychádza z predchádzajúcich skúseností v danej oblasti výskumu ako aj z mnohých publikačných výstupov venovaných tejto problematike. Očakávanými výstupmi tohto projektu sú optimalizovaný protokol pre kultiváciu kapusty obyčajnej špargľovej (brokolice) vo forme mikrozeleniny s vyšším obsahom glukozinolátov.
Vedúci projektu (garant): doc. Mgr. Renáta Švubová, PhD., renata.svubovauniba.sk
Katedra jadrovej chémie
Projekt: Príprava, štruktúrna charakterizácia a štúdium sorpčných vlastností sorbentov a ich kompozitov na báze polymérnych a pyrogénnych materiálov
-
Príprava, štruktúrna charakterizácia a štúdium sorpčných vlastností sorbentov a ich kompozitov na báze polymérnych a pyrogénnych materiálov. Projekt je zameraný na prípravu, štruktúrnu charakterizáciu a štúdium sorpčných vlastností nových sorbentov a ich kompozitov na báze polymérnych a pyrogénnych materiálov. Čiastkové ciele: Výber vhodného, ľahko dostupného a pomerne lacného materiálu ako vstupnej suroviny pre prípravu základnej formy sorbentu. Vlastná príprava sorbentu, jeho modifikovaných foriem a kompozitov. Chemická, resp. fyzikálna modifikácia za účelom zvýšenia sorpčnej kapacity a selektivity. Základná fyzikálno-chemickú a štruktúrna charakterizácia pripravených nových sorbentov. Výber a štúdium sorpcie vybraných polutantov – ich katiónových a aniónových foriem.
Vedúci projektu (garant): prof. RNDr. Michal Galamboš, PhD., michal.galambosuniba.sk