Pre záujemcov - privátne záhrady
Sprievodný list
Vážení obyvatelia mesta Bratislava
Obraciame sa na Vás veľkou prosbou zapojiť sa do výskumu privátnych záhrad v Bratislave. Výskum je zastrešený projektom VEGA 1/0246/23 s názvom „Priestorová distribúcia, geochemická frakcionácia, orálna bioprístupnosť a bioakumulácia rizikových stopových kovov/polokovov v pôdach a zelenine urbánnych komunitných a privátnych záhrad v Bratislave“, ktorý bude realizovaný v rokoch 2023–2026.
Z Vašej strany by sa nevyžadovala žiadna časovo náročná aktivita, iba Váš láskavý súhlas pre vstup na pozemok kvôli odberu pôdnych vzoriek (prípadne zeleniny) a vyplnenie stručného dotazníka s otázkami o využívaní záhrady.
Hľadáme záujemcov zo všetkých mestských okresov a častí Bratislavy, počnúc Záhorskou Bystricou a končiac Čunovom.
Poznámka A: Ak si niekto nepraje, aby sme vstúpili na jeho súkromný pozemok, odber môže uskutočniť aj sám. Odberové vrecká prinesieme osobne, podáme cez plot a vysvetlíme ako odobrať vzorku pôdy. Celé by to netrvalo viac ako 5 minút.
Poznámka B: Všetko je zadarmo, nakoľko výskum je financovaný grantovou úlohou ministerstva školstva SR (VEGA).
Projekt je primárne orientovaný na stanovenie obsahu zdraviu škodlivých prvkov (arzén (As), kadmium (Cd), chróm (Cr), ortuť (Hg), nikel (Ni), olovo (Pb), antimón (Sb) a ďalšie), ktoré prispievajú ku vzniku mnohých závažných ochorení, vrátane rakoviny, v pôdach a vybraných druhoch zeleniny pestovanej v privátnych záhradách.
Kľúčovým cieľom projektu je:
(1) získať reprezentatívny obraz o priestorovej distribúcii škodlivých kovov v pôde a zelenine v rámci celej Bratislavy,
(2) identifikovať činitele vplývajúce na výskyt týchto nebezpečných chemických prvkov v pôde a zelenine zo súkromných záhrad v Bratislave (urbanizácia v čase a priestore, fyzikálne, chemické a minerálne vlastnosti pôd, prítomnosť bodových zdrojov znečistenia (skládky, fabriky a i.), vplyv dopravy, vek pozemku a mnohé iné),
(3) stanoviť zdravotné riziká pre človeka z konzumácie zeleniny pestovanej v záhrade.
V prípade Vášho záujmu by bol postup nasledovný:
· Obratom nám zašlete vyplnený dotazník (viď koniec textu) s otázkami o základných informáciách o Vašej záhrade/lokalite a praktikách pestovania zeleniny.
· Urobíme reprezentatívny výber záhrad tak, aby boli podľa možnosti čo najrovnomernejšie pokryté všetky mestské časti.
· Dohodneme sa na prvej návšteve záhrady, kde zozbierame terénne informácie a urobíme základné vzorkovacie práce (pôda).
· V prípade Vášho záujmu si dohodneme odbery vybraných druhov zeleniny.
· Po zozbieraní a vyhodnotení dát Vám zašleme výsledky a ich interpretáciu.
Poznámka: Odber pôd nie je invazívny. Pôjde o reprezentatívny odber použitím odberových lopatiek z hĺbky 0–10 cm.
Účasť na výskume môže byť pre Vás veľkou príležitosťou dozvedieť sa cenné informácie o chemickom stave Vašej záhrady a dopestovaných produktov, ktoré si dávate na stôl a ich vplyve na Vaše zdravie.
Prof. RNDr. Edgar Hiller, PhD.
E-mail: edgar.hilleruniba.sk, tel. č.: +421948 017 941
Katedra geochémie, G-234, pavilón G, -1. podlažie
Mgr. Zuzana Pilková
E-mail: zuzana.pilkovauniba.sk
Katedra geochémie, G-236, pavilón G, -1. podlažie
Dotazník
Vrámci nášho výskumu potrebujeme vedieť základné informácie o Vašej záhrade (vek, spôsob pestovania - pôvodná pôda, vyvýšené záhony) a praktikách pestovania plodín (používanie hnojív, pesticídov, zavlažovanie). Tieto charakteristiky budú zohľadnené pri interpretácii výsledkov z rozboru pôdy a zeleniny. Na konci textu sa nachádza link na dotazník.
Výsledky spolu s ich interpretáciou a prípadné odporúčania pre zamedzenie vystaveniu škodlivým prvkom Vám následne poskytneme.