Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Prvky komunitnej záhrady

Bilinková špirála

Bylinková špirála

Bylinková špirála je neoddeliteľnou súčasťou každej permakultúrnej záhrady. Ak máte vo vašej záhrade obmedzený priestor pre pestovanie rastlín, nedostatočný prísun energie, teda slnečného žiarenia a na starostlivosť o záhradu vám každý deň zostane len málo času, bylinková špirála potom pre vás bude skvelým riešením, ako si napriek vymenovaným dôvodom stále môžete vypestovať čerstvé bylinky priamo u vás doma vo vašej vlastnej záhrade. Zvyčajne jej priemer v základe býva 1,5 – 2m, postupne stúpa do približne 1 – 1,5m výšky, pričom stred špirály je v jej najvyššom bode. Je to praktické a atraktívne riešenie pre mestských záhradníkov a navyše v špirále môžete kombinovať rôzne bylinky aj s vybranými druhmi zeleniny.

Nie len že vám ušetrí kopec miesta, času, ale aj vody a preto je bylinková špirála vysoko produktívny a energeticky efektívny vertikálny spôsob pestovania rastlín. Tie do nej môžete sadiť vodorovne a zvisle, aby ste maximálne využili priestor. Tento šikovný pyramídový dizajn bol inšpirovaný prírodou a využíva prirodzenú silu gravitácie. Špirálu napájame zvrchu a gravitácia potom umožňuje voľný odtok a vsakovanie vody cez všetky vrstvy špirály. Hore tak zostane zóna, kde je pôda suchšia (ideálna pre odolné byliny) a dole vlhká oblasť pre „milovníkov vody“. Špirálový dizajn tiež vytvára mikroklímy, čo vám umožní vysadiť rozmanité byliny na rôznych pozíciách špirály (slnečných, chránených a tienistých). V typickom záhradnom záhone alebo kvetináči sa všetky rastliny pestujú na jednej úrovni. Podmienky pestovania sú teda rovnaké. Špirálový dizajn vám však ponúka niekoľko možností v kompaktnom priestore. Kamene, skaly, tehly alebo aj drevo použité na stavbu bylinkovej špirály zadržiavajú teplo absorbované počas dňa a pomáhajú tak udržiavať rastliny v špirále ale aj v jej okolí v teple počas noci, keď teploty klesajú, čo je obrovskou výhodou hlavne v chladnom podnebí!

Budovanie bylinkovej špirály:

1. Najskôr si vyznačte obrys špirály (napr. pomocou piesku) a nasledovne vytýčite obrys špirály zo stavebného materiálu, ktorý ste si zvolili (tehly, kamene, atď.). Nie je cieľom, aby bola geometricky presná, snažte sa ale zachovať aspoň optický tvar. Vo vnútri vytýčenej špirály potom odkopte rýľom zem do hĺbky asi 25 cm, kvôli odstráneniu koreňov burín, ktoré by neskôr do špirály mohli prerásť. Ak však nechcete kopať rýľom tak hlboko, odoberte len vrchnú vrstvu zeminy a dno špirály vysteľte silnejším kartónom zo starých krabíc. Dôležité je odstrániť trávu a burinu tiež 30 – 50 cm z vonkajšej strany špirály.

2. Od vonkajšej hranice začnite budovať špirálovitý val a postupne ho zvyšujte. Ak staviate špirálu z iného materiálu ako z tehál, do medzier opatrne sypte piesok, íl a štrk, ktorý je nasledovne potrebné prekryť dostatočnou vrstvou rašeliny. Strednej časti špirály venujte dostatočnú pozornosť. Je dobré sem umiestniť drevený klát, ktorý bude počas vegetačného obdobia nasiaknutý vodou a rastliny si z neho budú môcť odoberať vlhkosť aj počas období sucha. Klát obsypte štrkom, alebo drveným kamenivom a pokryte zmesou piesku a záhradného substrátu. Do substrátu môžete na zlepšenie jeho kvality zamiešať kompost.

3. Nakoniec bylinkovú špirálu skontrolujte, či je jej opevnenie dostatočne odolné   a prakticky ihneď môžete vysádzať.

 

Zdroje

https://www.dobrarada.sk/clanok/budujeme-bylinkovu-spiralu.html

https://themicrogardener.com/15-benefits-of-a-herb-spiral-in-your-garden/

https://themicrogardener.com/4-step-guide-to-building-a-herb-spiral/

https://www.permaculturenews.org/2015/04/17/the-magic-and-mystery-of-constructing-an-herb-spiral-and-why-every-suburban-lawn-should-have-one/

https://www.youtube.com/watch?v=T4RtAzb88R8&t=530s&ab_channel=LovelyGreens

https://www.youtube.com/watch?v=QHRpYE2HLRE&ab_channel=DukeGardens

https://www.youtube.com/watch?v=sqiHJLj4DnI&ab_channel=TheDaedalx

https://www.youtube.com/watch?v=cVr2TVGIZQQ&ab_channel=PermacultureHaven