Vedci vyvinuli molekuly, ktoré sú schopné bojovať s rezistentnými baktériami

Bratislava 15. novembra 2022: Mikroorganizmy rezistentné voči antibiotikám komplikujú liečbu pacientov po celom svete. Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave preto začali dizajnovať nové unikátne molekuly odvodené od kyseliny škoricovej, ktoré sú účinné proti najčastejším rezistentným baktériám typu zlatého stafylokoka, enterokoka a proti tuberkulóze. Tento rok im o tom vyšla štúdia v časopise International Journal of Molecular Sciences.

Ľudstvo zápasí s neustále sa zvyšujúcim výskytom mikroorganizmov rezistentných na antibiotiká, čo zároveň zvyšuje riziká svetových pandémií. „Príroda poskytuje nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pre hľadanie nových proti-infekčných zlúčenín,“ hovorí vedúci medzinárodného tímu Josef Jampílek z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Vedecký tím, ktorého súčasťou sú aj vedci z Univerzity Palackého v Olomouci a ďalších českých vedeckých inštitúcií, vyvinul unikátne molekuly, odvodené od kyseliny škoricovej. Takto dizajnované zlúčeniny sú až 100-krát účinnejšie proti rezistentným kmeňom baktérií ako štandardne používané antibiotiká. Vykazujú niekoľko rôznych mechanizmov účinkov, vďaka čomu sú odolné proti vzniku rezistencie.

Zlúčeniny sú schopné narušovať energetický metabolizmus bakteriálnych buniek alebo narušovať stavbu, resp. biosyntézu bakteriálnych membrán. „Dôležité je, že sú zároveň netoxické pre človeka a takisto nevykazujú ani ďalšie nepriaznivé účinky. Okrem toho zlúčeniny vykázali aj protizápalovú aktivitu. V súčasnosti vyvíjame ďalšiu generáciu týchto pozoruhodných jednoduchých malých vysoko bioaktívnych molekúl,“ hovorí profesor Jampílek z Prírodovedeckej fakulty UK.

Je výhodou, ak má liečivo duálne pôsobenie. V mieste bakteriálnej infekcie totiž často vzniká zápal a opačne, v mieste zápalu dochádza sekundárne k bakteriálnej infekcii. Chemická povaha zlúčenín dovoľuje ich spracovanie do liekových prípravkov ako pre celkové, tak aj pre lokálne použitie. Po tom, čo vedci získajú výsledky ďalšej generácie molekúl, bude nasledovať upresnenie mechanizmu účinku, rozsiahle predklinické testovanie a vývoj vhodnej liekovej formy.

Zdroj:

https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-aktuality/back_to_page/spravodajsky-portal/article/vedci-vyvinuli-molekuly-ktore-su-schopne-bojovat-s-rezistentnymi-bakteriami/

https://analytika.sk/novinky/novinka/news/detail/News/nove-molekuly/

1. Doktor Jiří Kos a profesor Josef Jampílek
2. Ilustračná fotografia: Tomáš Madeja
3.