Študentský spolok PRIFUK sustainability

SWAP no. 2. február 2024

Text bude pridaný

Vianočná pomoc ľuďom bez domova

Vianočné koledy, svetielka… v meste rozvoňiavajúce vianočné trhy, a zároveň aj posolstvo lásky a spolupatričnosti s blízkymi. Aj s ostatnými okolo nás! A tak sme sa spoločne v spolku (a formou hlasovania na instagrame, aj s ostatními študentmi) rozhodli, podporiť ľudí bez domova a zložiť sa cez donio.sk, na projekt Sant’Egidio Slovensko - “Daruj Vianoce ľuďom bez domova”. Výmenou dobrovoľného príspevku za vianočný koláčik, ktoré napiekli naše šikovné dievčatá Naty a Lucka, sa podarilo vyzbierať 148,47€! Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a pomohli tak spraviť aj iným, vzdialeným ľuďom tento čas krajším a príjemnejším.

Prvý SWAP na pôde Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave

„Kto chce pohnúť svetom, mal by najskôr pohnúť sám sebou“, je myšlienka, ktorú vyslovil Sokrates. Ak by Sokrates bol naším súčasníkom, zrejme by súhlasil, že ten kto by chcel žiť v udržateľnej spoločnosti, mal by sa aj udržateľnejšie obliekať. Koniec koncov niečo pravdy predsa len bude aj na výroku, že šaty robia človeka. Dokážu však odevy urobiť univerzitu udržateľnejším miestom? Zrejme táto otázka viedla členov študentského spolku Prif UK Sustainability k zrealizovaniu SWAPu. Prvým krokom ku zrealizovaniu tejto akcie bolo uverejnenie príspevku na oficiálnom Instagramovom profile spolku, @prifuk_sustainability. Študenti sa tak mohli dozvedieť o tejto iniciatíve, ktorá bola, ako dúfame, iba prvou v poradí. Príspevok bol súčasne aj výzvou pre vysokoškolákov, aby dali druhú šancu tým odevom, ktoré síce oni sami už nenosia, no mohli by niekomu inému urobiť radosť. Vďaka tomu bolo získané také množstvo oblečenia, ktoré zaplnilo tri pojazdné stojany. SWAP sa uskutočnil 11. 10. 2023 na pôde Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Výber oblečenia si mohol každý záujemca osladiť, takpovediac udržateľným občerstvením. Študenti totiž boli privítaní vegánskymi škoricovými a pistáciovými uzlami, či kroasantmi, od The Midnight Bakery Bratislava. Hoci sa udržateľnosť týka takmer každého aspektu života, čo by mohlo pozornosť budúcich prírodovedcov zaujať viac ako živé bytosti?! Preto patrí poďakovanie aj Adriánovi Purkartovi, ktorý daroval odrezky rastliny Philodendron scandens. Študenti si tak popri rozšírení svojho šatníka mohli skrášliť aj svoje prostredie novou rastlinou. Pre veľký záujem trvalo toto podujatie od 9:00 do 14:00. Z troch vešiakov zostal iba jeden, ktorý bol na konci dňa ponechaný pri hlavnom vchode na fakulte. Vďaka tomu dostali druhú šancu takmer všetky darované kúsky. Ako ubudlo oblečenie, rastliny a občerstvenie, tak pribudli noví členovia spolku. Nakoniec kto by nechcel byť členom spolku, vďaka ktorému si študenti mohli nájsť pekný šál či nohavice, alebo zistiť ako chutí udržateľnosť. Ďakujeme aj za podporu od ENLIGHT univerzitnej aliancie.

Autor textu: Atilla Balogh

Raňajky prírodovedcov v Botanickej záhrade UK

Hovorí sa, že raňajky sú základom dňa. Možno práve tento výrok inšpiroval členov novovzniknutého študentského spolku Prif UK Sustainability aby vykročili s chuťou smerom k udržateľnosti.

RAŇAJKY PRÍRODOVEDCOV

Prvá akcia spolku, Raňajky prírodovedcov sa konala 25.4.2023 v Botanickej záhrade UK. V tejto zelenej oáze modernej Bratislavy si účastníci a účastníčky mohli pochutnať na maďarských údených vegánskych klobásach a 100 % rastlinných bagetách, ktoré dodali sponzori. K pohosteniu prispeli aj študenti a študentky. Niektorí z nich priniesli napríklad domáce zákusky, či lekvár.

ČÍTANIE V BOTANICKEJ ZÁHRADE

Počas raňajok sa mohol každý začítať do kníh z pier autorov a autoriek Prif UK. O zaujímavostiach o Botanickej záhrade UK sa mohli dozvedieť z knihy „Rekordy Malých Karpát“. Niektorých táto kniha možno inšpirovala, aby sa po raňajkách vydali objavovať zákutia záhrady. Mohli tak na vlastné oči vidieť napríklad sekvojovca mamutieho. Či už sa niekto vydal na expedíciu naprieč záhradou, alebo sa posadil do trávy, pobyt vonku spríjemňoval spev vtákov, ktoré sú dlhodobo predmetom výskumu hniezdnej biológie. Každý, koho táto téma zaujímala bližšie, sa mohol začítať do knihy „Postavme si vtáčiu búdku“. Botanickú záhradu UK je možné považovať za symbol udržateľnosti na našej alma mater, udržateľnosť sa však týka každého aspektu nášho života. Existuje napríklad sedemnásť definovaných cieľov udržateľného rozvoja. Ciele sa nevzťahujú iba na ochranu životného prostredia, ale týkajú sa aj kvalitného vzdelania. Účastníci a účastníčky sa preto mohli začítať aj do knihy „Ako študovať na vysokej škole?“. Čítaním tejto príručky mohlo študentstvo získať inšpiráciu k tomu, ako skĺbiť viaceré aspekty svojho života, aby mohlo viesť vyrovnaný život (nielen) počas vysokoškolských rokov. Zamýšľať sa nad takýmito otázkami je však v konečnom dôsledku prínosné pre celú spoločnosť. Vyrovnaný život umožňuje študentstvu  dobrovoľníčiť a spolupodieľať sa na budovaní udržateľnej budúcnosti.

ÚSPECH PRVEJ AKCIE

Každý si teda v Botanickej záhrade onoho jarného dňa mohol prísť na svoje. Keďže nás však na vysokej škole učia ku kritickému mysleniu musíme si položiť otázku: Čo je hmatateľným dôkazom úspechu raňajok? Zoberme to matematicky: Pred podujatím avizovalo účasť 40 študentov a študentiek, avšak prišlo ich až 45. Mnoho z týchto ľudí zostalo aj po jedenástej hodine, teda aj potom, ako sa raňajky minuli. Miesto zhonu sa viedli podnetné diskusie nielen o krásach a útrapách študentského života, ale napríklad aj o udržateľnosti. Niektorí napríklad polemizovali, ako praví gurmáni, o dobrotách, na ktorých si tento pekný jarný deň pochutnali. Čím sa splnil účel prvej akcie novovzniknutého spolku. Pretože jedlo bolo iba lákadlo a ozajstným cieľom akcie nebolo nič iné, ako začať budovať vzťahy a udržateľnejšiu budúcnosť.

Ďakujem aj za podporu ENLIGHT univerzitnej aliancii.

Autor textu: Atilla Balogh