Prírodovedecká fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Prof. RNDr. Rudolf Ondrášik, DrSc.

Prof. RNDr. Rudolf Ondrášik, DrSc., osobnosť slovenskej inžinierskej geológie

So zármutkom v srdci oznamujeme, že nás dňa 3. 3. 2025 navždy opustil prof. RNDr. Rudolf Ondrášik, DrSc. vo veku 88 rokov.

Narodil sa 24. septembra 1936 v Starej Turej, okr. Nové Mesto nad Váhom. Po gymnaziálnych štúdiách v Novom Meste nad Váhom vyštudoval odbor inžinierska geológia a hydrogeológia na vtedajšej Fakulte geologicko-geografických vied v Bratislave.

Celý jeho pracovný život bol spojený s Univerzitou Komenského v Bratislave a Katedrou inžinierskej geológie Prírodovedeckej fakulty, na ktorej začal pôsobiť ihneď po ukončení svojich vysokoškolských štúdií v roku 1959. Do dôchodku odišiel v roku 2005, ale ešte dlhé roky potom bol aktívny, zaujímal sa o odbor, publikoval a prednášal ako emeritný profesor.

Prof. Ondrášik sa venoval najmä štúdiu geodynamických procesov a javov v súvislosti s inžiniersko-stavebnou činnosťou v krajine, najmä ich regionálnemu rozšíreniu, podmienkam vzniku a rozvoja či zabráneniu ich škodlivých účinkov na stavby. Postupne sa vypracoval na experta na hodnotenie exogénnych a endogénnych procesov prebiehajúcich v zemskej kôre. Zóny a kôry zvetrania hornín, nerovnorodosť hornín, diskontinuálnosť horninových masívov v rôznych veľkostných škálach od širokých zlomových porúch až po pukliny, ich výplň, ďalej svahové pohyby a deformácie, svahová erózia, ako aj neotektonická aktivita území a mnohé ďalšie dynamické prejavy Zeme boli oblasťami, ktorým sa venoval vo svojich výskumoch. Vo svojej vedeckej činnosti hľadal a rozpracoval metódy, ktorými bolo možno študovať geodynamické procesy a ich výsledné javy. Veľmi rád chodil do terénu, mal vnímavé oko a cit pre štúdium foriem reliéfu a vedel spoľahlivo interpretovať terénne povrchové tvary vo vzťahu ku geologickým procesom, ktoré ich vytvorili. V roku 1967 získal titul doktor prírodných vied a v rovnakom roku sa stal aj kandidátom vied v odbore inžinierska geológia. Za docenta bol vymenovaný v roku 1974. Jeho výskumná práca v hľadaní zákonitostí inžinierskej geodynamiky vyvrcholila v roku 1993 získaním hodnosti doktor vied DrSc. V roku 1997 bol vymenovaný za riadneho profesora v odbore hydrogeológia a inžinierska geológia.

Ako vysokoškolský pedagóg viedol a vychoval mnohých absolventov a doktorandov v odbore. Absolvoval početné študijné a prednáškové pobyty na zahraničných pracoviskách, bol pozývaný na medzinárodné podujatia ako hlavný prednášajúci. Dva roky pôsobil ako hosťujúci profesor na Sagskej univerzite v Japonsku.

Rozsiahla bola tvorivá činnosť prof. Ondrášika. Bol zodpovedným riešiteľov mnohých vedeckých grantov a výskumných úloh. Samostatne alebo v  spolupráci s ďalšími kolegami publikoval viac ako 167 vedeckých a odborných prác, podieľal sa na zostavení viacerých  inžinierskogeologických máp z územia Slovenska. Medzi jeho najvýznamnejšie súborné práce patrí metodická príručka zameraná na hodnotenie diskontinuít horninových masívov, ďalej súbor inžinierskogeologických máp Slovenska v mierke 1:200 000. Rozvinul školu hodnotenia a prevencie geologických hazardov a rizík, spoluautorsky zostavil prvú celoštátnu vysokoškolskú učebnicu v tejto problematike s názvom Dynamická inžinierska geológia (Ondrášik a Rybář 1992), je autorom ôsmych vysokoškolských skrípt, z toho niektoré napísal počas pobytov v zahraničí. Publikačne aktívny bol aj po odchode do dôchodku, v spoluautorstve napísal viacero článkov a konferenčných príspevkov. Významne sa podieľal na tvorbe učebníc Geologické hazardy a ich prevencia vydanej v roku 2011 a Inžinierska geológia I. – Geologické prostredie a jeho hodnotenie publikovanej v roku 2019.

Počas svojho aktívneho pracovného života prof. Rudolf Ondrášik zastával viacero významných funkcií doma i v zahraničí. Bol vedúcim katedry v rokoch 1986 až 1993, členom Vedeckej rady Prírodovedeckej fakulty UK i predsedom komisie pre obhajobu dizertačných (PhD.) a doktorských prác (DrSc.). Bol členom redakčnej rady časopisu Acta Geologica Universitatis Comenianae (1995 – 1998), podpredsedom hodnotiacej komisie VEGA pre vedy o Zemi a vesmíre (1996 – 2003). Stál pri zrode Slovenskej asociácie inžinierskych geológov (SAIG) a v rokoch 1990 – 1993 bol jej predsedom. Podobne stál i pri zrode Únie geologických asociácií Slovenska (ÚGAS) a stal sa jej prvým predsedom. Bol slovenským predstaviteľom a subkoordinátorom projektu European Joint TEMPUS, členom národného výboru a predsedom národnej komisie pre inžiniersku geológiu Karpatsko-balkánskej geologickej asociácie (KBGA) v rokoch 1986 až 2000, prezidentom českej a slovenskej národnej skupiny Medzinárodnej inžinierskogeologickej asociácie (IAEG) v rokoch 1992 – 1994, prezidentom Slovenskej národnej skupiny IAEG a členom rady IAEG v rokoch 1994 až 2003, tiež pozorovateľom vo výkonnom výbore Európskej federácie geológov (EFG) v rokoch 1991 až 1997 a následne v rokoch 1997 až 2003 riadnym delegátom za Slovensko.

Prof. Rudolf Ondrášik sa stal výraznou osobnosťou slovenskej inžinierskej geológie a patrí mu významné miesto nielen v oblasti rozvoja vedeckých poznatkov, ale má zásluhu aj na aplikáciách výsledkov výskumu v praxi. Vždy spolupracoval pri organizácii a príprave koncepčných materiálov na rozvoj inžinierskej geológie v bývalom Československu a potom na Slovensku. Významná bola jeho dlhoročná konzultačná činnosť poskytovaná prieskumným a projektovým organizáciám pri plánovaní využitia územia a pri realizácii inžinierskogeologických prieskumov pre náročné národohospodárske stavby, ako napríklad prečerpávacie vodné elektrárne (Čierny Váh, Ipeľ, Hoskora a i.) alebo diaľničné tunely (Ovčiarsko, Sitina, Višňové a i.).

Spomíname na Teba, vážený pán profesor, milý Rudko! Ďakujeme Ti za Tvoju dlhoročnú pedagogickú, vedecko-výskumnú, publikačnú i organizačnú činnosť na katedre i na fakulte, za mnohé Tvoje podnetné nápady, ktoré prispeli k rozvoju odboru a za Tvoj zodpovedný a poctivý prístup ku všetkému, čo si robil. Ostávaš v našich mysliach i v srdciach, odpočívaj v pokoji!

kolegovia z Katedry inžinierskej geológie, hydrogeológie a aplikovanej geofyziky PriF UK

Parte

Parte  [.pdf]    [.jpg]