doc. Ing. Stanislav Mocik, CSc.
V pondelok 24. februára 2025 sme sa rozlúčili s doc. Ing. Stanislavom Mocikom, CSc. (13. 2. 1928 – 16. 2. 2025), bývalým pracovníkom Katedry anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Doc. Mocik sa narodil 13. februára 1928 v Bratislave. Po maturite na Štátnom cvičnom gymnáziu v Bratislave v roku 1947 nastúpil na štúdium chémie na Chemicko-technologickej fakulte SVŠT. Už v závere štúdia začal pracovať na Prírodovedeckej fakulte vtedajšej Slovenskej Univerzity v Bratislave – najprv na Chemickom ústave a neskôr na Katedre chémie, po postupnom odčleňovaní vznikajúcich katedier na Katedre anorganickej chémie. Vykonával funkciu tajomníka, neskôr aj zástupcu vedúceho katedry. V rokoch 1970 – 1973 bol študijným prodekanom fakulty. V roku 1978 sa stal vedúcim oddelenia silikátov Chemického ústavu UK. Na fakulte pracoval nepretržite 40 rokov až do odchodu do dôchodku v roku 1991.
Vedecky sa orientoval na štúdium kremičitanov. V roku 1963 obhájil dizertačnú prácu a v roku 1966 bol vymenovaný za docenta. Riešil celý rad úloh štátneho plánu výskumu, výsledky publikoval vo viac ako 50 vedeckých prácach a predniesol na partnerských pracoviskách vysokých škôl v Kyjeve, Krakove a Burgase.
V roku 1986 skúmal transport a inaktiváciu látok znečisťujúcich pôdu. Svoje skúsenosti využil pri prieskume pôdy pred výstavbou vodného diela Žilina. Spolupracoval aj na hodnotení kontaminácie pôdy a podzemných vôd na miestach, kde pôsobili jednotky Sovietskej armády po okupácii v roku 1968.
V rámci pedagogickej činnosti viedol prednášky, semináre a laboratórne cvičenia. Bol vedúcim niekoľkých desiatok diplomových a rigoróznych prác a vyškolil 6 ašpirantov. Z nich sa dve stali úspešnými vedúcimi katedier: doc. Hana Slosiariková (Katedra anorganickej chémie PriF UK) a doc. Beáta Brestenská (Katedra didaktiky, prírodných vied a pedagogiky PriF UK).
Doc. Mocik bol autorom učebníc chemickej technológie a troch skrípt. Súčasťou jeho profesionálneho pôsobenia na katedre bola rozsiahla recenzná a posudzovateľská činnosť. Keď vzniklo
rozhodnutie postaviť nový areál PriF UK, doc. Mocik bol tajomníkom stavebnej komisie pre výstavbu súčasného areálu v Mlynskej doline.
Za svoje pracovné výsledky v oblasti vedeckej činnosti, organizácie vedeckého života a pedagogickej práce bol v roku 1978 viackrát ocenený, napr. Striebornou medailou UK a Strieborným odznakom Ústrednej rady odborov. Československý zväz telesnej výchovy mu udelil verejné uznanie. Vyše polstoročia bol aktívnym členom Vedecko-technickej spoločnosti a Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV, ktorá mu v roku 1981 udelila Bronzovú medailu. Bol prvým predsedom Slovenskej komisie pre chemickú olympiádu, ktorá pod jeho vedením v roku 1977 zorganizovala 9. medzinárodnú chemickú olympiádu v Bratislave.
Doc. Mocik bol nielen vysokoškolským učiteľom v plnom zmysle slova, ale aj pravidelne športoval, žil turistikou a vodáctvom. Vždy bol k spolupracovníkom priateľský, otvorený, a ani v ťažších životných situáciách neprejavil žiadnu zlomyseľnosť. Bol to veselý a priamy muž, ktorý sa nikdy nedal vtiahnuť do riešenia malicherných problémov.
Česť jeho pamiatke.